15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Strażacy już wypróbowali obwodnicę

Jak do tej pory pogoda sprzyja budowlańcom

Co dzieje się na budowie obwodnicy Wronek? W niedzielę 20 czerwca zrobiłem przegląd okresowy. W wielu miejscach da się zauważyć istotny postęp. Za nami już około 2/3 wszystkich robót.

W połowie czerwca trwały prace ziemne i brukarskie przy nowym rondzie w Nowej Wsi, gdzie obwodnica połączy się z drogą wojewódzką nr 184 i powiatową do Marianowa. Po wykonaniu podbudowy i ułożeniu warstwy wiążącej nawierzchni ruch wahadłowy zostanie przerzucony na częściowo wykonaną połówkę ronda. Będziemy w tym miejscu jeździć podobnie jak w czerwcu po rondzie w Smolnicy. Wykonawcy rozpoczną budowę drugiej połówki od strony zachodniej.

Jezdnie obwodnicy są w dużym stopniu gotowe lub bliskie finałowego kształtu. Brakuje wieńczącej dzieło warstwy ścieralnej asfaltu. W przebiegu trasy mamy tylko dwie istotne przerwy – na moście i wiadukcie. Dałoby się przejechać samochodem osobowym z Nowej Wsi przez Samołęż do przyczółka wiaduktu nad linią kolejową i od jego przyczółka po drugiej stronie linii kolejowej do południowego przyczółka mostu na Warcie. Z tej możliwości skwapliwie korzystają ludzie pracujący przy obwodnicy. Raz skorzystali także strażacy, pod wieczór 6 czerwca dojeżdżając obwodnicą do pożaru poszycia w młodniku niedaleko Stróżek.

Na przyszłym moście drogowym koło Smolnicy trwają prace na podporach pośrednich stojących na brzegach Warty. Poprzedzają betonowanie pierwszego odcinka ustroju nośnego mostu. Jak policzono w Wielkopolskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, budowa mostu pochłonie około 7000 m³ betonu, 650 ton stali zbrojeniowej i 106 ton stali sprężającej.

Budowa dużo mniejszego wiaduktu nad linią kolejowego w Stróżkach jest bardziej zaawansowana. Tutaj budownicze zużyją łącznie 1600 m³ betonu i 130 ton stali zbrojeniowej. W połowie czerwca gotowa była izolacja kap chodnikowych i krawężniki kamienne na gotowej ławie wiaduktu. Trwało brukowanie południowego przyczółka kostką granitową oraz wykonanie nasypów na obu dojazdach.

Na majowej sesji Rady Miasta i Gminy Wronki radny Ernest Frankowski zapytał, czy dałoby się wcześniej otworzyć dla ruchu gotowe fragmenty obwodnicy. – Nie ma takiej możliwości. Obwodnica będzie oddana do użytkowania w całości – odparł burmistrz Mirosław Wieczór – Ale dobra informacja jest taka, że jeśli prace będą dalej tak postępować, to obwodnica zostanie oddana przed czasem.

RB

 

Stan zaawansowania robót przy rondzie w Nowej Wsi na 20 czerwca. Przy okazji zwracamy uwagę, żeby w ramach zmiany organizacji ruchu usunąć dotkliwy mankament tego odcinka: gdzie mają podziać się piesi, których tutaj nie brakuje? Dotąd mieli do wyboru albo kluczyć przez plac budowy w głębokim piachu lub błocie, zależnie od pogody, albo iść balansując na krawędziach jedynego czynnego pasa jezdni. Zbyt wąskiego dla ciężarówek, które co rusz przewracają biało-czerwone słupki

 

 

Między rondem w Nowej Wsi a skrzyżowaniem na drodze gminnej Stróżki – Samołęż, jezdnia obwodnicy zyskała już ciągłość

Poprzedni
Następny