15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Stawiać na młodych

Rocznica działalności TG Sokół w Szamotułach

            Towarzystwo Gimnastyczne Sokół w Szamotułach obchodziło 136-tą rocznicę działalności. 22 stycznia w szamotulskiej bibliotece odbyło się spotkanie okolicznościowe, w którym uczestniczył m.in. Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.

Spotkanie rozpoczęło się od odśpiewania hymnu sokolego. Następnie prezes szamotulskiego gniazda Sławomir Hazak przywitał zaproszonych gości. Wśród nich wojewodę Michała Zielińskiego, sekretarza generalnego Zarządu Związku Towarzystw Gimnastycznych Sokół w Polsce Halinę Cichocką-Nowak, kapelana ruchu sokolego ks. Marcina Kostkę, radnych powiatu szamotulskiego i gminy Szamotuły.

Sławomir Hazak w swojej prezentacji nawiązał do początków działalności Sokoła na ziemi szamotulskiej. Towarzystwo w Szamotułach należy do grona najstarszych w Polsce. Spotkanie grupy mieszkańców, którzy byli inicjatorami działalności Sokoła w Szamotułach miało miejsce 6 stycznia 1887 roku w restauracji „U Bogusia”. Tydzień później grupa ukonstytuowała się. Hazak podsumował działalność szamotulskiego towarzystwa w roku 2022. Począwszy od spotkania rocznicowego, które odbyło się w styczniu, poprzez obchody Dnia Żołnierzy Niezłomnych, 155 rocznicy Sokolstwa Polskiego, udział w Festynie Parafialnym św. Antoniego, w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego, Dnia Niepodległości. Członkowie Sokoła uczestniczyli także w spotkaniach rekreacyjnych – Akademii Sokoła, strzelaniach wraz z Kurkowym Bractwem Strzeleckim, 40 razy spotykali się na sali sportowej, w ramach zajęć sportowych. Już w roku 2023 TG „Sokół” zaprosiło do szamotulskiego kina na film pt. „Jestem tylko woźnym”. W tym roku również odnaleziono historyczny sztandar organizacji z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Po prezentacji prezes głos zabrał wojewoda Michał Zieliński, który przypomniał, że nie po raz pierwszy jest na obchodach rocznicowych szamotulskiego Sokoła. Wcześniej bywał w charakterze przedstawiciela gniazda obornickiego.  – Obchodzimy dziś rocznicę powstania styczniowego, a ruch sokoli był po części konsekwencją tych wydarzeń. Powstanie nie było zwycięskie, ale podczas tego powstania zginęło tysiące Polaków, kolejne tysiące oddało życie w wyniku represji, dziesiątki tysięcy zostało zesłane na Sybir. To było asumptem do tego, żeby krzewić ducha narodowego w sposób bardziej masowy. I stąd pomysł na stworzenie ruchu sokolego w 1867 roku we Lwowie. Towarzystwa powstawały przede wszystkim w kontekście zdrowego ducha i postawy moralnej. Inicjatywa została bardzo dobrze podjęta w 1887 roku w Szamotułach. To bardzo ważne z punktu widzenia państwa polskiego, bardzo ważny ruch i chciałbym podziękować na ręce obecnego druha prezesa za zaangażowanie – powiedział podczas uroczystości Zieliński. Wojewoda przekazał na ręce prezesa Sławomira Hazaka okolicznościową paterę.

Głos zabrał także kapelan ruchu sokolego w Polsce ks. Marcin Kostka. – Towarzystwo Gimnastyczne Sokół to nie tylko przeszłość, ale też teraźniejszość. I to taka teraźniejszość bardzo żywa. Widzimy jak duży jest przepływ i przedział pokoleniowy w Sokole. Nie tylko starsi odchodzą, odchodzą też młodsi. Dlatego uważam, że w Sokole powinniśmy stawiać na ludzi młodych i starać się ich pozyskiwać. Żeby kształcąc się pod naszym okiem, czerpiąc z naszego przekazu – druhów, którzy w swoim życiu przeszli, żeby mogli sami tego ducha sokolego złapać, rozwijać skrzydła, no i w przyszłości być przede wszystkim oparciem dla ojczyzny. Sam pracuję na co dzień z młodymi ludźmi jako katecheta i kapelan harcerstwa. Wiem, jak trudno namówić młodych ludzi do działania w jakichkolwiek organizacjach, nawet stricte młodzieżowych. Ale nie wolno ustawać – mówił ks. Kostka.

W drugiej części spotkania Agnieszka Krygier-Łączkowska przybliżyła zebranym wiele interesujących wątków z historii Sokoła, nie tylko szamotulskiego. Z kolei Piotr Nowak przedstawił sylwetki szamotulan zaangażowanych w powstanie styczniowe. Dłuższą kwestię poświęcił patronowi Biblioteki Publicznej Edmundowi Callierowi.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Prezes TG Sokół Sławomir Hazak odebrał okolicznościową paterę z rąk wojewody Michała Zielińskiego

 

Poprzedni
Następny