15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Są pieniądze, będą drogi

Pomimo systematycznej poprawy, stan polskich dróg samorządowych wciąż stanowi jedną z podstawowych barier ograniczających wzrost poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także jest czynnikiem obniżającym aktywność gospodarczą, inwestycyjną oraz konkurencyjność regionów i poszczególnych ośrodków gospodarczych. W miniony poniedziałek rząd ogłosił kolejną listę inwestycji drogowych, którym udzieli wsparcia. Są na niej cztery drogi z naszego powiatu.

Rządowe środki pozwolą na rozwój bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury drogowej. Do Wielkopolski trafi ponad 233 mln zł. To aż 184 km nowych i wyremontowanych dróg w naszym regionie. Na liście znalazły się cztery drogi z terenu powiatu szamotulskiego. I tak powiat otrzyma 1 162 806,64 zł na przebudowę kolejnego kilometra ul. Gąsawskiej, czyli fragmentu drogi powiatowej nr 1857P Szamotuły – Górka. Gminie Szamotuły przyznano wsparcie w kwocie 1 098 368,06 zł na remont ulicy Wiśniowej w Szamotułach. Z kolei gmina Ostroróg za pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zmodernizuje dwie drogi: część ul. Żniwnej (kwota dotacji – 896 022,48 zł) oraz część ul. Kościelnej (dotacja w kwocie 347 464,05 zł).

– Te środki to realne wsparcie budowy i modernizacji dróg najbliższych mieszkańcom Wielkopolski – dróg gminnych i powiatowych. To dzięki nim będą powstawać nowe inwestycje, nowe miejsca pracy, ale to także nowe możliwości dla biznesu i przede wszystkim podniesienie komfortu życia mieszkańców i poprawa ich bezpieczeństwa na drogach – podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

– Cieszę się, że tak potrzebne środki trafią do powiatu szamotulskiego i jego gmin – komentuje decyzję premiera Mateusza Morawieckiego o przyznaniu funduszy dla Szamotuł i Ostroroga poseł Marta Kubiak. I dodaje: – Naprawiamy lata zaniedbań Platformy. Przez lata zwłaszcza nasze małe ojczyzny cierpiały z powodu pogarszającego się stanu dróg. Nieważne było bezpieczeństwo, komfort jazdy, nie wspominając o szybszym zużywaniu się samochodów i poszczególnych części. Pieniądze były tylko dla dużych miast, a mieszkańcy naszych gmin, wsi i sołectw dla Platformy Obywatelskiej praktycznie nie istnieli, mieliśmy za ich czasów lepszych i gorszych, bardziej uprzywilejowanych i tych mniej, którym nic się nie należało. My naprawiamy ten błąd. Trudno zliczyć wszystkie kilometry dróg jakie we współpracy z samorządowcami udało nam się wyremontować i wybudować. W porównaniu do naszych poprzedników, nie mamy się czego wstydzić, ponieważ jako rząd jesteśmy dla wszystkich.

(mal)

Foto u góry:

Za pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zmodernizowana zostanie ul. Wiśniowa w Szamotułach. Gmina chce zbudować  jezdnię o szerokości 6 m o nawierzchni z betonu asfaltowego, trzech odpowiednio oznakowanych przejść dla pieszych i chodnika z kostki betonowej, który zapewni bezpieczne dojście do domów i przedszkola. Projekt obejmuje też budowę zjazdów z kostki betonowej, remont kanalizacji deszczowej, wykonanie przejścia dla pieszych, wyposażonego w aktywne oznakowanie, a przy skrzyżowaniu z ulicą Zieloną przewidziano wykonanie tablicy informującej o prędkości ruchu pojazdu. Ponadto na całej długości ulicy wykonane zostanie nowe oznakowanie poziome i pionowe

– To nie pierwszy raz, kiedy nasz region otrzymuje wsparcie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Program, od kilku lat umożliwia nam rozbudowę dróg i rozwój naszej okolicy. Dzięki tym funduszom możemy komfortowo jeździć do pracy, a dzieci bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Fundusz  to kompleksowe wsparcie dla samorządów przy budowie i modernizacji dróg. Dzięki rządowym dofinansowaniom lokalna infrastruktura drogowa powstaje szybciej. To realnie przyczynia się do poprawy poziomu życia naszych mieszkańców – przekonuje poseł Kubiak

Poprzedni
Następny