15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ruszyły prace przy budowie ronda na Dworcowej

Nowe centrum handlowe rośnie w górę i wszerz

 

Z tygodnia na tydzień pną się w górę i wszerz konstrukcje centrum handlowego na terenie dawnej meblarni w Szamotułach.

Rozpoczęto też przygotowania do budowy nowego ronda, które będzie zlokalizowane na skrzyżowaniu ul. Dworcowej i  Franciszkańskiej, ułatwiając wyjazd z nowego obiektu handlowego i przemieszczanie się wokół niego.

Z tego co się orientuję, trzeba było najpierw wystąpić o zgodę na zajęcie pasa drogowego, uzyskać pozwolenie na budowę – informuje wiceprzewodniczący szamotulskiej rady gminnej, Marek Pawlicki. – W pierwszym etapie ma nastąpić poszerzanie jezdni o dodatkowe pasy w taki sposób, by ruch pojazdów na ul. Dworcowej mógł toczyć się w miarę płynnie. Po wybudowaniu ronda mają zostać przywrócone do właściwego stanu użyteczności zarówno jezdnia, jak i chodniki. Ich infrastruktura została ostatnio naruszona podczas wykonywania przez firmę Kogeneracja kanalizacji i przyłączy instalacji grzewczej. Sądzę, że rozpoczęte prace mogą potrwać około miesiąca. Chcemy, żeby całe przedsięwzięcie zostało dopełnione do momentu otwarcia galerii. Przypuszczam, że jego koszt może wynieść co najmniej 1 mln zł.

  W ramach inwestycji związanej z urządzaniem centrum dyskontowego u zbiegu ulic Dworcowej i al. Jana Pawła II, która ruszyła w listopadzie 2020 roku, powstaną 3 budynki o łącznej powierzchni w granicach 5 tys. m kw. Ma mieścić się w nich około 16  sklepów różnych branż, między innymi – odzieżowej, spożywczej, drogeryjnej. Obecnie toczą się uzgodnienia w tej mierze.

Kierownik budowy Zbigniew Wiklicki w rozmowie z „Gazetą” wyjaśniał, że nie będzie to centrum handlowe z wewnętrzną galerią po  której będą mogli spacerować klienci. Do każdego sklepu będzie wchodziło się z zewnątrz (jak w Inbagu). Przy 3 nowych obiektach usytuowany zostanie parking z około 30 miejscami. Pierwotna koncepcja zakładała urządzenie piętrowego parkingu. Wjazd do centrum handlowego ma zostać zapewniony od strony al. Jana Pawła II. Kompleks dla zakupowiczów wykonuje Zakład Budowlano-Remontowy Budrem, której siedziba mieści się w Ostrowie Wielkopolskim.

Inwestorzy planujący uruchomienie galerii podpisali porozumienie z gminą Szamotuły. W oparciu o nie zobowiązali się wybudować rondo i drogę wyjazdową z galerii, przebiegającą przez ul. Młyńską, przy okazji więc poddana zostanie ona renowacji. Koszt całego  przedsięwzięcie komunikacyjnego pierwotnie szacowano w przybliżeniu na 800 tys. zł. Z sumy tej 300 tys. zł zostało już wpłacone na rachunek szamotulskiej gminy w formie kaucji, zapewniającej wywiązanie się z zawartej umowy.

 

ika

Poprzedni
Następny