15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Rowerowa klapa

Społeczeństwo nie dorosło

            30 maja gmina Pniewy zawiesiła do odwołania możliwość korzystania z rowerów miejskich. Jako główny powód podano wandalizm. „Każdego dnia do serwisu trafiały zdewastowane rowery. To smutne” – podał w komunikacie urząd miasta.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – te słowa Jana Zamoyskiego z 1600 roku cisną się na usta. Co się dzieje z młodzieżą, która niemal na każdej uroczystości szkolnej, głównie zakończenia roku szkolnego wychwalana jest pod niebiosa, zachwytów nad nią nie ma końca, a po kilku latach goniona jest przez policjantów i strażników miejskich? Oczywiście za bardzo uogólniam. Nie wszyscy gaszą papierosy na rowerowych siodełkach i nie wszyscy rzucają nie swoim sprzętem gdzie popadnie. Przecież nie wszyscy nawet zdążyli skorzystać z dobrodziejstwa zafundowanego przez gminę. A tymczasem na jakiś czas trzeba będzie przesiąść się na swoje rowery. Czy będą one równie „szanowane” jak te publiczne?

30 maja na oficjalnej stronie internetowej gminy Pniewy pojawił się komunikat następującej treści: „Szanowni Mieszkańcy, cieszyliśmy się kiedy wystartowały Pniewskie Rowery Gminne. Zachęcaliśmy Państwa do wypożyczania rowerów do przemieszczania się po naszym mieście w sposób ekologiczny, zdrowy i przyjazny dla środowiska. Niestety, od dzisiaj wstrzymujemy wypożyczanie Pniewskich Rowerów Gminnych. Powód to nie awaria, a zwykły wandalizm. Każdego dnia do serwisu trafiały zdewastowane rowery. To smutne, ale pokazuje jak niektórzy szanują, a raczej nie szanują wspólnej własności. Musimy podjąć działania mające na celu ochronę naszych zasobów oraz zapewnienie bezpieczeństwa naszym użytkownikom. Zamknięcie wypożyczalni rowerów jest decyzją tymczasową, której celem jest zabezpieczenie naszej infrastruktury przed dalszymi aktami wandalizmu oraz przywrócenie usługi jak najszybciej. Pracujemy wraz z lokalnymi organami ścigania nad identyfikacją sprawców i podjęciem odpowiednich środków, aby zapobiec dalszym incydentom. Wypożyczanie rowerów zostaje wstrzymane do odwołania!”

System rowerów miejskich w Pniewach ruszył tak na dobre wiosną ubiegłego roku. Co prawda na ulicach miasta jednoślady pojawiły się jesienią 2021 roku, ale tylko na miesięczny okres próby. Pierwszy pełny sezon rowerowy zakończył się jesienią roku ubiegłego. Stworzono 16 miejsc postojowych w mieście i jedno w Chełmnie. Miejsca te utwardzono, postawiono specjalne stojaki. Codziennie monitorowano stan techniczny rowerów, uszkodzenia naprawiano. Czy było warto? Po okresie zawieszenia, pokażcie mieszkańcy Pniew, że było warto, a dotychczasowe zachowania były jednym z błędów młodości.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Część rowerów miejskich wyposażono w foteliki dziecięce

Poprzedni
Następny