15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

„Roślin mikroskopijnie mało”

Mieszkańcy dyskutują o zieleni na szamotulskim rynku

Choć szamotulski rynek nas czas jego renowacji zamienił się w pokaźny plac budowy, także i tu widoczne są już nieśmiałe oznaki wiosny. W minionym tygodniu na starówce dostrzec można było pierwsze nasadzenia roślin – runianki japońskiej i robinii akacjowej wraz z przygotowanym systemem ich nawodnienia.

Miałem okazję porozmawiać z pracownikami firmy, która wykona nasadzenia zieleni na całym rynku – obwieszcza radny gminny Damian Dubiel. Jego wzmianka na profilu fejsbukowym wzbudziła zainteresowanie i wymianę opinii.

Były samorządowiec gminny Bartłomiej Idkowiak przewiduje, że zasadzone rośliny nie dadzą dużo cienia.

Pożyjemy, zobaczymy. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia – odpowiedział Idkowiakowi szef szamotulskiej rady gminnej, Marian Płachecki.

Krystian Adamczak zapytał wprost, czy roślin musi być tak mikroskopijnie mało, a z kolei szarości granitowo-betonowej taki ogrom?

W naszych kochanych wodociągach miejskich od lat słyszę o konieczności retencji wody. Bo opadów mamy mniej niż na akermańskich stepach. Natomiast jak już przychodzą, to wielkoskalowe i bardzo gwałtowne. Wiesz dobrze, co się stanie na rynku, gdy w maju przejdzie nad tym miejscem oberwanie chmury? Pozalewane piwnice w kamienicach itd…. A projekt nie mógł być bardziej zielony od zarania? – zwracał się do Damiana Dubiela pan Krystian.

Radny Dubiel studził złowrogie prognozy: – Poczekajmy na zakończenie, wówczas ocenisz i państwo ocenicie efekt finalny. Patrycję Wiśniewską niepokoi także inna kwestia. Czy runianka japońska wytrwa na słońcu, skoro jest  cieniolubna? Obeznana w rodzajach roślin Justyna Nowakowska pociesza: – Runianka, owszem, lubi stanowisko półcieniste, jak i cieniste. Ale nie ma się co denerwować, gdyż są odmiany, które świetnie tolerują stanowiska słoneczne. Więc jeśli jest to odmiana Variega, to nie będzie miała problemu.

Inna uczestniczka internetowej konwersacji, Karolina Ratajczak,  zastanawia się, czy nie lepiej byłoby posadzić drzewa dające faktyczny cień, zbawienny latem. Dyskusję spuentował radny Dubiel oznajmiając, że obok wymienionych wcześniej roślin, w ramach nasadzeń przewidziano także drzewa.

ika

 

FOTO: Mamy pierwszą zieleń na odnowionej części szamotulskiego rynku!

Poprzedni
Następny