15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Radio Poznań w gminie Obrzycko

Znów zawitał do nas program „Wielkopolska dla Ciebie”

Podczas wakacji Radio Poznań realizuje serię promocyjnych audycji pod tytułem „Wielkopolska dla Ciebie” pod egidą samorządów gminnych. We wtorek 11 lipca jego przedstawiciele pojawili się w Obrzycku i okolicy.

Nie była to pierwsza w historii wizyta Radia Poznań. Poprzednią mieliśmy w sierpniu ubiegłego roku. Wówczas ekipa radiowa odwiedziła także Słopanowo i Kobylniki.

Przewodnikiem po mieście i gminie (chcąc nie chcąc) został sekretarz gminy Obrzycko, prezes oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Szamotułach i regionalista w jednej osobie – Paweł Mordal – mający wrodzony dar opowiadania o ciekawostkach turystycznych i historycznych.

Pierwsze kilkuminutowe wejście na antenę nastąpiło z gospodarstwa agroturystycznego „Ameryka” w Jaryszewie, które wzięło nazwę od przysiółka. Prowadzący audycję Franciszek Walerych zapytał, skąd wzięła się nazwa „Ameryka”. Jak wyjaśnił Paweł Mordal: – Znamy dwie wersje. Jedni mówią, że nazwa pochodzi od mieszkańca Jaryszewa, który wybrał się do Ameryki, żeby zarobić pieniądze, po latach wrócił i osiedlił się, kupując tutaj gospodarstwo, które nazwał „Ameryką”. Inni twierdzą, że ta część wsi jest oddalona centrum tak jak Ameryka od starego świata.

Przez dwa dni „Ameryka” była wdzięczną sypialnią i kuchnią dla uczestników wielodniowego, 64. Ogólnopolskiego Wysokokwalifikowanego Rajdu Pieszego, którego komandorem jest Paweł Mordal. Jego trasy przebiegały przez teren powiatu szamotulskiego. Rajd skończy się 22 lipca w Nowym Tomyślu i poświęcimy mu oddzielny artykuł.

– Historia Obrzycka bywała kręta i długa – zaanonsował Franciszek Walerych podczas drugiego wejścia z obrzyckiego rynku. – Miasto już w XIII wieku było siedzibą kasztelanii. Potem kilka razy traciło prawa miejsce i znów zostawało miastem, ostatni raz w 1990 r. – powiedział Paweł Mordal, zwracając uwagę na oryginalny układ urbanistyczny centrum i unikatowe na skalę Polski obramowanie okienne z 1527 r., pochodzące z portugalskiego klasztoru hieronimitów w miejscowości Batalha, kupione przez właściciela miasta Atanazego Raczyńskiego i wmurowane w ścianę ratusza w 1857 r.

Podczas trzeciej transmisji z przystani w Zielonejgórze Paweł Mordal przypomniał, że biegną tędy (lub po sąsiedzku) wodna Wielka Pętla Wielkopolski, Transwielkopolska Trasa Rowerowa, Europejski Dalekobieżny Szlak Pieszy, Nadwarciański Szlak Rowerowy.

Nie zapomniano wspomnieć o ważnej i mało znanej roli dawnej letniej posiadłości Raczyńskich w Zielonejgórze, czyli dzisiejszego Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dyrektorem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu podczas II wojny światowej był Joseph Raczyński, niemieckojęzyczny przedstawiciel kurlandzkiej linii rodu. W obawie przed nalotami alianckimi w 1943 r. nakazał przenieść z Poznania do rodowego pałacu w Zielonejgórze najcenniejszą część zbiorów specjalnych – około 17 tysięcy starodruków i 3 tysiące inkunabułów, czyli wydawnictw z początków ery druku. Czas pokazał, że była to właściwa decyzja. I szkoda, że nie objęto nią pozostałych zbiorów. Niestety, około 200 tysięcy tomów spłonęło w lutym 1945 r., gdy Niemcy wysadzili w powietrze gmach poznańskiej biblioteki.

Finałowe wejście antenowe około godz. 13 nastąpiło sprzed budynku Urzędu Gminy w Obrzycku. W Bibliotece Gminnej znajdowała się meta kolejnego etapu wspomnianego wyżej rajdu, z miłą niespodzianką w postaci kawy i ciastek. W Obrzycku zawodnicy testowali nowego questa pt. „Z kasztelanem Nieborą przez dzieje Obrzycka”, czyli grę terenową. Recenzje gości były pozytywne.

– Dzięki grze poznajemy przepiękne tereny miasta i gminy Obrzycko oraz dzieje poszczególnych obiektów, często dotąd znane tylko okolicznym mieszkańcom – powiedziała dyrektor biblioteki Małgorzata Vowie. – Kiedy rozwiąże się wszystkie zadania questu, wychodzi nam hasło, które wskazuje lokalizację „skrzyni skarbów” – dodał Paweł Mordal.

Nie zdradzimy gdzie, żeby psuć zabawy. Uprzedzamy, że w tajnej skrytce nie ma żadnych pirackich skarbów. Czeka w niej pieczęć, którą można odcisnąć na pamiątkę i dzięki temu zaliczyć kolejny punkt w zdobywaniu odznaki odkrywców tajemnic „Wielkopolskie Questy”. Głównym propagatorem poznawania Wielkopolski poprzez gry terenowe jest Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu. Na jej stronie znajduje się zakładka z questami czekającymi na terenie całego województwa.

RB

 

Na zdjęciu: Paweł Mordal, Małgorzata Litwin i Franciszek Walerych podczas radiowego wejścia na żywo z gospodarstwa agroturystycznego „Ameryka” w Jaryszewie

Poprzedni
Następny