15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ruszyła budowa przedszkola

Ruszyła budowa przedszkola integracyjnego przy ul. Felińskiego w Szamotułach. – Inwestycja rozłożona jest na dwa lata, czyli koniec budowy to grudzień 2024 roku – informuje burmistrz Włodzimierz Kaczmarek.

Przedszkole powstanie na działce przy skrzyżowaniu ulic Lipowej i Felińskiego, w sąsiedztwie domu dziecka. Budynek ma być jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, oparty na rzucie zbliżonym do wielokąta. Poza samym budynkiem przedszkola, zadanie obejmuje wykonanie układu komunikacji pieszo – jezdnej, niezbędnych miejsc parkingowych, placu zabaw, oświetlenia oraz miejsca składowania odpadów. Na wykonanie inwestycji miasto otrzymało dofinasowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 6,8 mln zł.

Na etapie opracowywania koncepcji przedszkola gmina brała także pod uwagę budowę obiektu dwukondygnacyjnego, z piętrem. Miałyby się tam znajdować  administracja przedszkola, trzy niewielkie gabinety oraz sala konferencyjna. Z uwagi jednak na konieczność budowy windy w tym wariancie, projekt upadł.

– Budowa przedszkola to nasza najważniejsza inwestycja w roku, to potężny wysiłek finansowy dla gminy – mówi Damian Dubiel, dyrektor Centrum Usług Wspólnych. Jak wyjaśnia, placówka będzie dysponowała 10 oddziałami, każdy dla 20 dzieci.

– Gdyby nie to, że otrzymaliśmy dofinansowanie z Polskiego Ładu, bardzo poważne i cenne dofinansowanie, to byśmy tej inwestycji nie realizowali, ponieważ musimy na nią przeznaczyć sto procent środków więcej, niż było przewidziane w budżecie (koszt budowy wyniesie nieco ponad 16 mln zł, pierwotna wycena to 8 mln zł – red.) – dodaje burmistrz Kaczmarek. – Natomiast będziemy podejmować działania, aby ta inwestycja była mniej kosztowna dla naszego budżetu. Ale chcę uspokoić – nie chodzi o zawężenie inwestycji, tylko  o inne procedury, które mogą wpłynąć pozytywnie na finalny rachunek tego przedsięwzięcia.

(mal)

Poprzedni
Następny