15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ptasia grypa w natarciu

Zutylizowano indyki w Wilczynie

Ptasia grypa znów atakuje. Jedno z pierwszych w kraju ognisk tej choroby ujawniono w Wilczynie w gminie Duszniki.

W pierwszym rzucie choroby, w ostatnich dniach 2022 roku wykryto na terenie kraju siedem ognisk. W tej grupie była ferma indyków w Wilczynie. Obecnie ognisk jest dużo więcej. Wirus zaatakował między innymi południową Wielkopolskę – powiaty: kaliski, kępiński, ostrowski, pleszewski.

Pod koniec grudnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach poinformował o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków w Wilczynie, na terenie gminy Duszniki. W związku z tym, że choroba może powodować nawet do 100 procent śmiertelności, poprzez podanie środka usypiającego, uśmiercono 10 000 indyków. Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna prosi o zgłaszanie przypadków znalezienia zwłok ptaków dzikich w celu pobrania materiału do badania.

Nasz powiat został uznany za obszar szczególnie zagrożony ptasią grypą. Apelujemy o trzymanie ptactwa w zamknięciu. Nawet jeżeli ktoś ma tylko kilka sztuk drobiu. Jest duże podejrzenie, że chorobę przenoszą dzikie ptaki – informuje lekarz weterynarii Agnieszka Duda, starszy inspektor do spraw zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych zwierząt w Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej w Szamotułach. Wszelkie przypadki padłych ptaków należy zgłaszać w dni robocze pod nr telefonu 61 29 207 12 lub codziennie pod nr 694 45 48 43.

Powiatowa Inspekcja Weterynaryjna wyznaczyła obszary związane z wystąpieniem ptasiej grypy. Wyznaczona została tzw. strefa zapowietrzona (obejmująca obszar w promieniu 3 kilometrów) i strefa zagrożenia (obejmująca obszar w promieniu 7 kilometrów). Nakazano m.in. odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwach i ograniczenie ich kontaktu z dzikim ptactwem, a także zakaz wyprowadzania z gospodarstwa i wprowadzania do niego drobiu lub innych ptaków. Hodowcy muszą również stosować środki bezpieczeństwa biologicznego – tzw. bioasekurację. Ptasia grypa, to ostra choroba zakaźna występująca powszechnie u ptaków, wywołana przez typ A wirusa grypy. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych, jak i dzikich wolno żyjących.

Według danych z 5 stycznia, ognisko w Wilczynie jest jedynym w powiecie szamotulskim.

(sc)

Poprzedni
Następny