15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Punkty szczepień powszechnych w Szamotułach, Ostrorogu i Pniewach

Starosta Hanyżak: – Pracujemy nad uruchomieniem punktów szczepień powszechnych

W związku ze spodziewanym zwiększaniem dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dostarczanych do Polski i koniecznością zwiększenia potencjału szczepień powszechnych, planuje się utworzenie w każdym z powiatów punktów szczepień powszechnych (PSP). Nowe punkty szczepień mają być tworzone przez samorządy w uzgodnieniu z wojewodami. I to jak najszybciej.

W chwili obecnej najistotniejszą kwestią stało się określenie – we współpracy z gminami – ilości Punktów Szczepień Powszechnych na terenie powiatu, a w szczególności wyznaczenie miejsc, w których takie punkty powinny powstać. Tej tematyce poświęcona została wideokonferencja z wójtami i burmistrzami gmin z terenu powiatu, zorganizowana przez starostwo w Wielki Piątek, 2 kwietnia. W ramach wspólnych ustaleń wskazano na możliwość utworzenia na terenie naszego powiatu 3 PSP oraz uzgodniono ich wstępną lokalizację.

Wskazane podczas spotkania lokalizacje spełniają dwa podstawowe warunki – dogodnego i nieodległego dojazdu z każdego miejsca na terenie powiatu oraz równomiernego dostępu do szczepień dla populacji poszczególnych gmin. Zaproponowane lokalizacje będą teraz podlegać weryfikacji i zatwierdzeniu przez Oddział Wielkopolski Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Wojewodę Wielkopolskiego.

– Przedstawiłam Wojewodzie Wielkopolskiemu plan uruchomienia w naszym powiecie trzech samorządowych punktów szczepień, zapewniających dogodny dostęp do szczepień dla każdego mieszkańca. Nasza inicjatywa to realna możliwość wykonania przynajmniej 6000 szczepień tygodniowo – poinformowała „Gazetę” w miniony piątek starosta szamotulski Beata Hanyżak.

Zaproponowane lokalizacje to Hala Sportowo-Widowiskowa „Nałęcz” w Szamotułach, Hala Sportowo-Widowiskowa w Ostrorogu oraz Hala Sportowo-Widowiskowa w Pniewach. Punkty Szczepień Powszechnych w Szamotułach i Ostrorogu prowadzone będą przez Powiat Szamotulski oraz SP ZOZ w Szamotułach, natomiast punkt w Pniewach – po uzgodnieniu z burmistrzem Pniew Jarosławem Przewoźnym – przez Gminę Pniewy oraz NZOZ Obst Ambulans Union. Akcja szczepień może ruszyć w okolicach 19 – 20 kwietnia.

Podstawowym warunkiem powodzenia masowej akcji szczepień będzie zapewnienie dostaw odpowiedniej ilości szczepionek.

Poprzedni
Następny