15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Czas na odnowienie wnętrz!

W tym roku ciąg dalszy remontów w pałacu i oficynie w Oporowie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zamierza wykonać remonty w zabytkowym pałacu i oficynie w Oporowie (gm. Ostroróg). Ich koszty i skala będą większe od tego, co obserwowaliśmy w 2020 roku przy zabytkowej stajni.

31 marca poznański oddział KOWR ogłosił postępowanie na roboty remontowe w pałacu i oficyny, podając dwa najważniejsze kryteria wyboru: 60% to cena, a 40% termin realizacji. Termin otwarcia ofert mija 15 kwietnia 2021 r. Projekt prac w pałacu i oficynie przygotowało Biuro Projektowe Mirosława Piórkowskiego z Wierzchowa, pod nadzorem konserwatora zabytków.

Pałac Kwileckich w Oporowie został wpisany do rejestru zabytków w listopadzie 1973 r. Kształt zewnętrzny, który ma do dziś, uzyskał w 1878 r., w efekcie rozległej rozbudowy parterowego dworu z 1857 r. Niestety, do dziś nieuleczone są wszystkie skutki wielkiego pożaru pałacu. Ogień zauważono pod wieczór 4 maja 2007 roku, w dzień Świętego Floriana. Zabytek gasiło 30 zastępów straży pożarnych z gmin Ostroróg, Szamotuły i Wronki. Żywioł zniszczył dach i poddasze, z fatalnym wpływem na stan pomieszczeń na piętrze i parterze.

W miejscu zniszczonych belek stropowych i podłóg pałacowych pojawią się nowe, wykonane z impregnowanego, sezonowanego drewna sosnowego, dwukrotnie zakonserwowane przeciw ogniowi, grzybom i owadom. Sufity będą wykonane z ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych na ruszcie metalowym, przykręconym do belek stropowych. Sztukaterie sufitowe mają być zinwentaryzowane i odtworzone w pierwotnej wersji. Zmurszałe tynki wewnętrzne (stanowiące około 30% powierzchni ścian) zostaną skute, a odsłonięte powierzchnie murów zaimpregnowane przeciw grzybom. Tynk pojawi się na wszystkich ścianach, które dotąd były nagie. KOWR podał bardzo szczegółową instrukcję i dokładną listę preparatów stosowanych w obiektach zabytkowych, które mają być użyte podczas nakładania nowych tynków. Sztukaterie na ścianach będą wyczyszczone, uzupełnione i pomalowane w oryginalnych kolorach. Naprawione lub wymienione zostaną zniszczone elementy drewnianych klatek schodowych, podłóg i futryn, z zachowaniem oryginalnego kształtu, wyglądu i rodzaju drewna. W pomieszczeniach na parterze, w których nie ma podłogi, będą dołożone brakujące legary sosnowe i podłoga z desek sosnowych. Firma, która wygra przetarg, otrzyma 170 dni na wykonanie prac zleconych w pałacu.

Oficynę dla służby i stajnię z charakterystyczną bramą przejazdową budowano w latach 1876-1878, równocześnie z przebudową pałacu. Data zakończenia budowy to rok 1880. Oficyna i stajnia są w wojewódzkim rejestrze zabytków od lipca 1998 r. W oficynie KOWR zleci naprawę drewnianej więźby dachowej, deskowania, przemurowanie ścianek poddasza, remont kominów włącznie z obróbkami blacharskimi, remont sufitu w dawnej kuchni na parterze, naprawę stropów, wymianę tynków wewnętrznych i remont ścian zewnętrznych. Wykonawca powinien wykonać prace w ciągu 140 dni.

RB

Poprzedni
Następny