15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Przystanek Wronki-Zamość w 2024 roku

Czy wystarczy pieniędzy na to zadanie?

Krótko po południu, w poniedziałek 11 lipca, poseł PiS Marcin Porzucek zaprosił na briefing przy przejeździe kolejowym w Szklarni koło Wronek. Chciał przekazać informację, że we Wronkach ma powstać drugi przystanek kolejowy, właśnie po stronie Zamościa.

Można powiedzieć, że było to niespodzianka, bo przystanek Wronki-Zamość był na liście rezerwowej programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025, realizowanego przez Ministerstwo Infrastruktury. W połowie czerwca nastąpiły jednak zmiany. Czterdzieści trzy zadania awansowały z listy rezerwowej do podstawowej.

– Szacunkowy koszt to 8 mln zł po stronie PKP. Do początku 2023 r. powinien być wyłoniony wykonawca w systemie „Zaprojektuj i zbuduj”, aby na przełomie 2024 i 2025 r. przystanek był już gotowy – powiedział Porzucek. – Myślę, że jest to ważna inwestycja. Wronki będą jednym z najlepiej skomunikowanych miast.

– Wronki rozwijają się w takim tempie, że każdy podobny sygnał to dobry znak dla nas. Cieszymy się i czekamy na rozwój sytuacji – dodał burmistrz Mirosław Wieczór.

Tylko w promieniu 2 km od planowanego przystanku mieszka łącznie około 3 tysiące ludzi – na Zamościu, w Popowie i Szklarni. Być może przystanek zwiększy zainteresowanie inwestorów terenami zaplanowanym dawno temu pod przemysł na pobliskiej Trynce.

Lista podstawowa programu zawiera 185 zadań. Ich realizacja ma kosztować ponad 810 mln zł. W 2021 r. podpisano umowy na wykonanie 20 inwestycji o łącznej wartości 52 mln zł, ujętych w programie. Dla kolejnych 24 lokalizacji ogłoszono przetarg.

RB

Poseł i wszyscy obecni na briefingu zderzyli się z nieprzychylną pogodą. Wiał wiatr i zacinał deszcz, więc na przekazanie dobrych wieści musiały wystarczyć 3 minuty

 

Na zdjęciu u góry:

Optymalna lokalizacja przystanku w Szklarni będzie przedmiotem analiz. Jednak najbardziej rozsądne wydaje się wykorzystanie przestrzeń między linią kolejową a gminną drogą z kostki betonowej. Przystanek będzie mieć dwa krótkie perony z przejściem przy przejeździe kolejowym

Poprzedni
Następny