15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Posadź z nami drzewo w Ostrorogu

Małe klony dla małych dzieci

W sobotę 9 września o godzinie 13 w sąsiedztwie jeziora Mormin rozpoczęła się bardzo sympatyczna akcja pod nazwą „Posadź z nami drzewo – niech Twoje dziecko rośnie razem z nim”. W ten sposób mieszkańcy gminy Ostroróg mogli uczcić na długie lata narodziny swojego dziecka.

Akcję przeprowadzono po raz trzeci, choć w nowym miejscu. Tym razem małe klony nie zostały posadzone na łagodnym zboczu ponad plażą nad jeziorem, gdzie zaczęło brakować miejsca, lecz na pagórku przy ścieżce od ulicy Pniewskiej do kąpieliska.

Podobnie jak w poprzednich latach, młode drzewka dostarczył gminny radny Mateusz Golcz, prowadzący szkółkę drzew i krzewów w Rudkach-Hubach. Co warte podkreślenia, przyjęły się wszystkie drzewka posadzone w 2021 i 2022 roku. Było ich odpowiednio 18 i 31. Fakt, że dużą w tym zasługę mają rodzice, którzy je doglądali i podlewali w okresach suszy. Nowa miejscówka jest jednak najbardziej wymagająca dla młodych sadzonek spośród dotychczasowych. Co prawda na start dostały sporą porcję dobrej ziemi i wodę, ale przyszło im zapuścić korzonki w piaszczystej glebie i na pagórku pozbawionym cienia. Drzewka przy plaży mają przynajmniej kilka godzin dziennie bez prażącego słońca i poranną rosę.

Na raz wyczytywano po cztery osoby. Wkopywać drzewka pomagali im przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Antoniewski, burmistrz Roman Napierała, radny Mateusz Golcz i inspektor ds. (między innymi) ochrony środowiska Jarosław Libera. Posadzono 25 klonów dla 13 dziewczynek i 12 chłopców. Stanęły przy nich tabliczki z imieniem dziecka i datą urodzenia. Co ciekawe, są już rodzice, którzy sadzili dla swoich pociech kolejne drzewko. Spodziewano się jeszcze rodziców trzech chłopców, ale nie przybyli, bo akurat ich maluchy nie czuły się dobrze.

Pamiątkowe listy dla rodziców zostały podpisane przez Tomasza Antoniewskiego i Romana Napierałę. Zawierały zdanie (z przykładowym imieniem): – Dzisiaj posadziliście z nami drzewo i upamiętniliście jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu – narodziny córki Marty. Życzymy samych sukcesów wychowawczych, a maleństwu beztroskiego dzieciństwa. – W pakiecie najmłodsi dostali małe pluszowe misie z przywiązaną karteczką o optymistycznej treści: – Marcinku! Rośnij zdrowy i uśmiechnięty. Życzymy Ci, aby twoje życie było pełne barw, zabawy i niesamowitych przygód.

Rodzice, którzy mieli czas i chęci, skorzystali z zaproszenia na poczęstunek nad jeziorem przy miejscu pod ognisko. W organizacji sobotniego spotkania pomogły Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostroróg oraz sołectwo Rudki-Huby.

RB

Foto:

Czynnie rodziców wspierał przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Antoniewski

Poprzedni
Następny