15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Projekt sieci kanalizacji w Wartosławiu do końca 2023 r.

Inwestycja w nieustannym opóźnieniu

W trakcie wronieckiej komisji budżetowej, w środę 29 marca, jej przewodniczący Janusz Szulc zapytał o plany Przedsiębiorstwa Komunalnego Sp. z o.o. dotyczące budowy kanalizacji ściekowych w Wartosławiu, Pożarowie i we Wróblewie. Wygląda na to, że tylko jedna z trzech miejscowości w ogóle ma szansę doczekać się takiej inwestycji w najbliższych latach.

Zanim padła odpowiedź, radny Mariusz Makówka zaznaczył, że są to inwestycje wyczekiwane przez mieszkańców trzech miejscowości. Prezes PK Sp. z o.o. Monika Stefaniak wyjaśniła: – W Wartosławiu miały być trzy duże zbiorniki bezodpływowe odbierające ścieki, do których obsługi musielibyśmy kupić dodatkowy samochód asenizacyjny. Jeździłby do nich dzień w dzień. Po konsultacji z projektantem uznaliśmy, że lepszym rozwiązaniem będzie oczyszczalnia ścieków.

Stefaniak dodała, że mała oczyszczalnia będzie mieć mniejsze oddziaływanie zapachowe na otoczenie niż zbiorniki. Kto wątpi w skuteczność takiej instalacji, powinien zrobić sobie wycieczkę do kompaktowej oczyszczalni ścieków od niedawna obsługującej Kluczewo, położonej przy polnej drodze do Oporowa. Jest to urządzenie o podobnej wielkości i zasadzie działania, do tego które być może będzie wykorzystane w Wartosławiu. Z odległości kilku-kilkunastu metrów nawet nie śmierdzi.

Dopytywana o daty szefowa wronieckiej komunalki odpowiedziała: – Myślę, że do końca 2023 r. projekt kanalizacji w Wartosławiu będzie gotowy. Zapowiedź prezes PK oznacza niewielki postęp, gdyż zmianę technologii oczyszczania ścieków z Wartosławia zapowiedziano już wiele miesięcy temu. Co ciekawe, na zebraniu sołeckim w piątek 31 marca wartosławski sołtys Witold Waroś podzielił się swoją wiedzą na temat przyszłości kanalizacji, uzyskaną po rozmowie w Przedsiębiorstwie Komunalnym dwa tygodnie wcześniej: – Budowa naszej kanalizacji może kosztować około 10 mln zł i na razie komunalki na to nie stać.

Jeszcze gorsze wieści dotyczą dwóch pozostałych wsi – Pożarowa i Wróblewa – dla których kilka lat temu rozpoczęto projektowanie sieci kanalizacji sanitarnych. Podczas komisji prezes PK stwierdziła, że: – Skanalizowania miejscowości Pożarowo i Wróblewo na razie nie mamy w planach. W 2023 r. chcemy rozbudować kanalizację w Chojnie, bo niedługo wygasłoby pozwolenie na budowę i zmodernizować przepompownię ścieków przy ul. Nadbrzeżnej na osiedlu Zamość we Wronkach.

RB

 

Foto:

Opóźnienie przy budowie kanalizacji sanitarnej w Wartosławiu ma przykre uboczne konsekwencje. Dopóki sieć nie będzie wybudowana, dopóty mieszkańcy Wartosławia nie doczekają się utwardzenia ulic. Po intensywnych deszczach nadal będą zmuszeni chodzić slalomem, a po zmierzchu z dobrymi latarkami, żeby nie wdepnąć w kałużę, których wybór jest duży.

Poprzedni
Następny