15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Poznańskie Słowiki zaśpiewały w pniewskiej farze

Ambasador kultury polskiej

Koncertem Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” zainaugurowano drugi sezon „Spotkań z Muzyką”, organizowanych przez obydwie pniewskie parafie. Słynny poznański chór śpiewał w Pniewach w niedzielę 26 czerwca. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w mieście w ostatnich latach.

W wypełnionej po brzegi pniewskiej farze słuchaczy witał inicjator koncertów, proboszcz pniewskich parafii ks. Wojciech Słomiński. Dziękował firmie „Postęp” w osobie prezesa Tadeusza Mrówki za sfinansowanie koncertu oraz organmistrzowi Janowi Drozdowiczowi. Koncert rozpoczęto od wykonania dwóch utworów organowych. Eugeniusz Wawrzyniak, na co dzień organista tytularny w kościele Notre Dame de Misericorde w Charleroi (Belgia) zagrał „Toccatę a-moll” Aloysa Claussmanna oraz „Air from Orchestral Suite nr 3” Johanna Sebastiana Bacha.

Następnie śpiewał Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” – bez wątpienia ambasador kultury polskiej w świecie. Uznany w świecie chór, którego założycielem i wieloletnim dyrygentem był zmarły w 2012 roku prof. Stefan Stuligrosz prowadzony jest przez wieloletniego asystenta prof. Stuligrosza, Macieja Wielocha. Na pniewski koncert przygotowano utwory od muzyki renesansowej poczynając (utwory Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki) poprzez barokową (Grzegorz Gerwazy Gorczycki, Jan Sebastian Bach), klasyczną (W.A. Mozart), romantyczną (Felix Mendelssohn-Bartholdy, Cesar Franck) do współczesnej (Ennio Morricone). Wypełniona świątynia p.w. św. Wawrzyńca była oczarowana występem artystów. Owacje po wykonaniu ostatniego utworu wywołały jeszcze jeden, kolejny wielki przebój doby baroku. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych kompozycji tego okresu w historii muzyki – „Hallelujah” z Oratorium „Mesjasz” G.F. Haendla – 281 lat po skomponowaniu wszędzie wywołuje emocje, wyrażane zachwytem, uznaniem, owacjami.

Koncert „Poznańskich Słowików” przejdzie do historii, jako jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Pniewach, w ostatnich latach. W ubiegłym roku, w ramach spotkań organizowanych w obydwu pniewskich parafiach wystąpili między innymi Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Capella Zamku Rydzyńskiego czy pianista Przemysław Witek. Organizatorem cyklu „Spotkania z Muzyką” są parafie św. Wawrzyńca i św. Jana Chrzciciela.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: „Poznańskie Słowiki” śpiewały w pniewskiej farze

Poprzedni
Następny