15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Powstaną dwa ładne mieszkania

Kiedy nastąpi transformacja dawnej szkoły w Jaryszewie? 

Urząd Gminy w Obrzycku po raz drugi próbuje znaleźć firmę, która wyremontuje komunalny budynek w Jaryszewie. Projekt zakłada transformację starej szkoły z XIX do XXI wieku. Mają znaleźć się w niej dwa mieszkania z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Dawna szkoła znajduje się pod numerem 14 niedaleko oczyszczalni ścieków w Jaryszewie. Dokumentację remontu w ubiegłym roku przygotowało Biuro Projektowe „Tektones” z Lusowa za 27 800 zł.

Budynek ma powierzchnię użytkową blisko 113 m² i nie jest wpisany do rejestru zabytków. W efekcie głębokiej modernizacji powstaną w nim dwa mieszkania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych z oddzielnymi wejściami zewnętrznymi – od północy i od południa.

Zakres modernizacji można podsumować w jednym zdaniu – pozostaną stare mury i część konstrukcji dachu. Reszta pójdzie do wymiany, a budynek otrzyma nowoczesne instalacje. Przewiduje się m.in. odtworzenie komina z cegły klinkierowej ponad linią dachu, rozbiórkę starej dachówki, remont drewnianego szkieletu dachu (wymianę elementów zniszczonych i wzmocnienie osłabionych) włącznie z impregnacją, montaż blachodachówki, wykonanie nowych warstw stropu z dociepleniem, rozbiórkę schodów na strych, a w zamian instalację składanej drabinki, montaż nowych kanałów wentylacyjnych, wymianę wszystkich podłóg na gruncie, usunięcie wszystkich ścianek działowych na parterze i strychu, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, naprawę pęknięć ścian zewnętrznych i fundamentów, izolację fundamentów, termomodernizację ścian, ułożenie nowych tynków wewnątrz i na zewnątrz, montaż nowych instalacji (centralnego ogrzewania, elektrycznej, wodociągowej i kanalizacyjnej), budowę łazienek dostosowanych dla osób niepełnosprawnych, zadaszenia nad wejściem, chodników, podjazdów z pochylniami dla wózków inwalidzkich i opaski betonowej wokół budynku. Pod izolacją termiczną zniknie pruska cegła. Budynek otrzyma kolory mlecznej bieli (ściany) i brązu (dach). Ogrzewanie zapewni pompa ciepła powietrze-woda o mocy 7 kW współpracująca z grzejnikami podłogowymi. O nierujnujący kieszeni bilans energetyczny ma zadbać 21 paneli fotowoltaicznych na południowym skrzydle dachu, dających łącznie do 7 kW mocy.

Pierwszy przetarg na remont budynku ogłoszono w sierpniu 2022 r. Urząd Gminy w Obrzycku dysponował kwotą 662 863,20 zł brutto na realizację, a jedyna oferta firmy z Gębic opiewała na 1 165 425 zł brutto, przy 6 latach gwarancji. Postępowanie unieważniono.

6 kwietnia 2023 r. gmina podjęła drugą próbę. I tak jak poprzednio daje potencjalnemu wykonawcy 4 miesiące na realizację.

RB

 

Foto:

W efekcie modernizacji w budynku starej szkoły w Jaryszewie powstaną dwa mieszkania dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz zniknie pruska cegła. Budynek otrzyma kolory mlecznej bieli i brązu

Poprzedni
Następny