15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pojedyncze bakterie w wodzie

Nie ma wodociągowego dramatu, ale uważajcie!

11 czerwca Powiatowego Inspektor Sanitarny w Szamotułach wydał komunikat w sprawie jakości wody ze stacji uzdatniania w Ordzinie. Niestety, wyniki nie były standardowe.

Badanie jakości wody wykazało obecność niewielkiej ilości bakterii, na szczęście nieszkodliwych. – „Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach na podstawie przeprowadzonych badań kontrolnych informuje, iż jakość wody z wodociągu publicznego Ordzin, odbiega od obowiązujących wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia z 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (…) z uwagi na obecność bakterii niechorobotwórczych” – czytamy w komunikacie Sanepidu, podpisanym przez specjalistkę zdrowia publicznego, inspektor sanitarną Agnieszkę Jachnik.

Dalej mamy jednak uspokajające stwierdzenie: – „Woda nie stanowi zagrożenia dla zdrowia konsumentów, jednakże z uwagi na prowadzoną dezynfekcję może nastąpić pogorszenie smaku i zapachu wody ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie. Woda nadaje się do picia i na potrzeby gospodarcze. Informacja dotycząca jakości wody obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu”.

Hydrofornia w Ordzinie zaopatruje nie tylko Ordzin, Dobrogostowo, Karolin, Koźmin, Kobyliniki, Lizbonę, Słopanowo i Słopanowo-Huby, ale także miejscowości w gminie Szamotuły – Twardowo i Grabowiec oraz w gminie Ostroróg – Bobulczyn i Oporowo.

RB

Poprzedni
Następny