15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pniewianie uczcili pamięć powstańców

Dziękujemy za wolność i suwerenność

Pniewskie uroczystości z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbywają się rokrocznie 27 grudnia o godz. 10.00 na cmentarzu parafialnym, przy zbiorowej mogile piętnastu poległych powstańców. W tym roku także przedstawiciele lokalnej społeczności spotkali się, by uczcić pamięć walczących ponad 100 lat temu o przyłączenie Wielkopolski do powstającej Rzeczypospolitej.

Na początku uroczystości klasa mundurowa pniewskiego Liceum Ogólnokształcącego złożyła raport burmistrzowi gminy, a następnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Przy mogile powstańców obecni byli między innymi przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem Jarosławem Przewoźnym i przewodniczącym Rady Miejskiej Krzysztofem Matuszakiem, poseł Jakub Rutnicki, radni powiatu szamotulskiego i gminy Pniewy, harcerze, bracia kurkowi, przedstawiciele szkół, instytucji, stowarzyszeń, organizacji z pocztami sztandarowymi, duchowieństwo z dziekanem dekanatu pniewskiego ks. Konradem Jędrzejczakiem. Prowadząca uroczystości Sekretarz Gminy Pniewy Justyna Chamczyk mówiła między innymi „My Pniewianie co roku, 27 grudnia gromadzimy się tutaj, przy mogile zbiorowej 15 powstańców wielkopolskich, poległych w walkach pod Kamionną i Zbąszyniem. Choć cmentarz ten jest miejscem pochówku znacznie większej ilości powstańców, dzięki których charyzmie i patriotycznej postawie nastąpiło odrodzenie niepodległej Polski. W 2002 roku na ziemi pniewskiej pożegnaliśmy ostatniego z grona żyjących wśród nas. Fakt, że mogliśmy ich poznać oraz to, że mamy w swojej małej ojczyźnie – gminie Szkołę Podstawową im. Powstańców Wlkp czy nazwę ulicy, to prawdziwy powód do dumy. Dzięki ich odwadze, odzyskaliśmy suwerenność – dobro narodowe, którego należy strzec jak największego skarbu”.

Przy pomniku poległych powstańców głos zabrał także przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Krzysztof Matuszak, który porównał walki powstańcze do współczesnej wojny o niepodległość Ukrainy.

To już 104 lata od tych wydarzeń, które dziś upamiętniamy. Gdy Paderewski przyjechał do Poznania, to właściwie nikt nie planował wybuchu powstania. Ale ten wybuch polskości, który wtedy nastąpił oraz reakcja Niemców na ten wybuch polskości spowodował to, że wybuchło powstanie. Trzeba przyznać, że poznaniacy czekali bardzo długo i bardzo długo przygotowywali się do tego powstania przez pracę organiczną, przez stowarzyszenia, przez skauting, przez posyłanie do armii pruskiej Polaków, żeby szkolili się w sztuce wojennej. Te wszystkie działania, po latach oczekiwań, przy sprzyjającej sytuacji międzynarodowej spowodowały to, że powstanie zakończyło się zwycięstwem. Właśnie ta sytuacja międzynarodowa, to czekanie na odpowiedni moment było bardzo istotne. Wspominając te odległe wydarzenia sprzed 104 lat sięgamy to sytuacji współczesnej. Tak, jak poznaniacy walczyli o przyłączenie Wielkopolski do ojczyzny, tak w dzisiejszych czasach obserwujemy jak Ukraina walczy o odzyskanie swoich ziem, o przyłączenie kolejnych terenów do ojczyzny. Tak samo jak wtedy, sprzyjająca sytuacja międzynarodowa pozwoliła na zwycięstwo powstania, tak samo – miejmy nadzieję – teraz sytuacja międzynarodowa pozwoli na powstanie w pełni suwerennej niepodległej Ukrainy – mówił przewodniczący.

Głos zabrał także poseł na Sejm Jakub Rutnicki. – Dzisiaj jesteśmy tutaj pod pomnikiem powstańców, pniewskich bohaterów. Jak na dzisiejszej warunki, można powiedzieć, że jest wspaniała pogoda. Ale 104 lata temu nikt nie kalkulował, bo wolności, niepodległości nie można kalkulować – podkreślał Rutnicki. – Trzeba się o nią bić, niezależnie od tego jakie są sytuacje, jakie są warunki. 104 lata temu sytuacja była trudna, ale my Wielkopolanie byliśmy na nią przygotowani. Kultywowaliśmy polskość w naszych sercach, ale też w naszych przygotowaniach. Bo nie znasz dnia ani godziny, by chwycić za broń i walczyć o naszą ojczyznę. Dzisiaj jest ten dzień, w którym powinniśmy nisko się pokłonić i podziękować za naszą wolność.

Przed pomnikiem bohaterów złożono wiązanki kwiatów, hołd złożyły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej w Pniewach, Zespołu Szkół im. Emilii Sczanieckiej, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, harcerzy. Modlitwę na poległych powstańców poprowadził ks. Piotr Dobak. Uroczystości na pniewskim cmentarzu zakończono odśpiewaniem „Roty”.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Hołd poległym powstańcom oddały poczty sztandarowe

Poprzedni
Następny