15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Płoną zboża, płoną ścierniska

Czas żniw to gorący okres dla strażaków

Na polach powiatu ruszyły żniwa, a tym niestety towarzyszą pożary. Strażacy mają więc pełne ręce roboty.

5 lipca, w środę, przed południem zapaliło się zboże na pniu, ściernisko i pryzma obornika przy ul. Polnej w Dusznikach. Z opanowaniem ognia poradzili sobie strażacy z Dusznik i Ceradza Dolnego przy wsparciu miejscowych rolników.

W piątek 7 lipca o godz. 18.00 paliło się zboże w Wielonku (gm. Ostroróg). Jak podaje ogniomistrz Łukasz Kawka z szamotulskiej straży pożarnej, płonęło zboże na pniu oraz ściernisko na powierzchni około 1 hektara. Dzięki sprawnej akcji strażaków, a także właściciela pola, który je oborywał, ogień udało się opanować. Spłonęło pół hektara zboża i ćwierć hektara ścierniska. W akcji ratunkowej brały udział straże z Szamotuł, Ostroroga, Binina oraz Dobrojewa.

Z kolei w sobotę 8 lipca o godz. 15.37 do dyżurnego Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze kombajnu i pola w Wilkowie (gm. Duszniki).

– Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar kombajnu, zboża na pniu i ścierniska na powierzchni około 1 hektara – informuje ogn. Łukasz Kawka. – Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się zboże, ściernisko i kombajn oraz dogaszeniu pogorzeliska.
Na miejscu był właściciel i okoliczni rolnicy, którzy przystąpili do oborania pola w celu zminimalizowania pożaru. Spaleniu uległo ściernisko na powierzchni 1,5 hektara, zboże na pniu o powierzchni 0,5 hektara oraz kombajn. W działaniach gaśniczych brało udział 6 zastępów (34 ratowników) z Szamotuł, Dusznik, Ceradza Dolnego, Grzebieniska oraz Wilkowa.

Tego samego dnia krótko po 13.00 zapaliło się zboże na polu w Bielejewie (gm. Ostroróg). – Strażacy zastali tam pożar zboża na pniu i ścierniska na powierzchni około 1,5 hektara, uszkodzony słup energetyczny oraz zerwaną linię energetyczną. Dyżurny poprosił o zadysponowanie Pogotowia Energetycznego – relacjonuje Łukasz Kawka.

Strażacy sprawnie ugasili palące się zboże i ściernisko oraz dogasili  pogorzeliska. W akcji brał udział właściciel pola oraz okoliczni rolnicy, którzy oborali palące się zboże. Spłonęło 1,5 hektara zboża na pniu i ściernisko. Pożar gasili strażacy z Szamotuł, Binina, Ostroroga, Bobulczyna i Nojewa.

2 hektary zboża na pniu spłonęły w niedzielę 9 lipca w Sękowie. We wtorek 11 lipca około godz. 13.50 doszło do pożaru zboża i ścierniska w Gorszewicach (gm. Kaźmierz). Dzięki szybkiej reakcji miejscowych rolników ogień opanowano. W akcji brali udział strażacy z Chlewisk, Szamotuł, Kaźmierza i Sokolnik Małych. Spalił się 1 ha zboża oraz 1 ha ścierniska.

(mal), PSP

Foto u góry: W Wilkowie strażacy walczyli nie tylko z pożarem zboża, ale i kombajnu

Akcja gaśnicza przy ul. Polnej w Dusznikach

 

Walka z pożarem na polach w Bielejewie

Poprzedni
Następny