15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Nie dajmy się zwieść rutynie

Profilaktyczna akcja policji

Nadszedł czas najbardziej oczekiwanego okresu jakim są wakacje. Jednak to nie tylko czas urlopowych wyjazdów, wypoczynku nad wodą czy też relaksu w górach, ale również czas intensywnych prac polowych i gospodarczych. W tym okresie występuje zwiększony ruch pojazdów oraz maszyn rolniczych na drogach.

– W tym czasie w szczególności zwróćmy uwagę na swoje dzieci, które spędzają czas na podwórku i nigdy nie dajmy się zwieść rutynie przy wykonywanych pracach rolnych. Tylko wyobraźnia i świadomość zagrożeń są sposobami na uniknięcie ludzkich tragedii – przestrzega asp. Sandra Chuda z szamotulskiej policji.

Żniwa, to okres wzmożonych prac na roli. Rolnikom towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych m.in. z obsługą maszyn, transportem plonów. W ubiegłym tygodniu, na terenie powiatu szamotulskiego funkcjonariusze ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach  wraz z przedstawicielami Okręgowego Inspektoratu Pracy w Poznaniu oraz Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach prowadzili działania profilaktyczne, które mają na celu uświadomienie mieszkańców wsi o zagrożeniach występujących podczas prac polowych.

Podczas akcji funkcjonariusze zwracali uwagę przede wszystkim na stan techniczny ciągników rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn. Duży nacisk kładli na kontrole pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia przewożonego ładunku. Przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Pracy przypominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania prac polowych oraz właściwym zabezpieczeniu maszyn, by uniknąć wypadków w czasie pracy.

– My dorośli, wystrzegajmy się nieodpowiedzialnego zachowania, nie dopuszczajmy naszych nieletnich dzieci do obsługi i prowadzenia pojazdów i maszyn rolniczych. Może być to dla nich, a także innych osób, śmiertelnym zagrożeniem. Przypominamy również, że przewożenie osób na przyczepach oraz pojazdami rolniczymi w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest bardzo niebezpieczne i narusza to przepisy – dodaje Sandra Chuda.

Często gubi nas rutyna i przyzwyczajenie. Pośpiech, przemęczenie, nieprawidłowa organizacja pracy, lekceważący stosunek do potencjalnych zagrożeń, to główne przyczyny wypadków podczas prac polowych.

(mal), KPP

FOTO: Podczas akcji funkcjonariusze zwracali uwagę przede wszystkim na stan techniczny ciągników rolniczych, kombajnów oraz innych maszyn. Mając na uwadze prewencyjny charakter akcji, kontrolowanym rolnikom wręczano materiały promocyjne o tematyce bezpieczeństwa pracy w rolnictwie

Poprzedni
Następny