15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Platforma Obywatelska ruszyła z ofensywą wyborczą

„To jest wsparcie dla młodych”

Ruszyła akcja Koalicji Obywatelskiej „Tu Jest Przyszłość”, w ramach której parlamentarzyści w ubiegłym tygodniu odwiedzali miasta Wielkopolski. W piątek przyjechali do Szamotuł. Na spotkaniu z dziennikarzami w biurze posła Jakuba Rutnickiego wspomniano o programie mieszkaniowym Platformy Obywatelskiej, który ma zakładać dopłaty do najmu oraz kredyt hipoteczny 0 procent.

Dzisiaj w Wielkopolsce ruszamy z wielką akcją „Tu Jest Przyszłość”. Dzisiaj ponad stu parlamentarzystów przyjeżdża do Wielkopolski, odbywamy około 150 spotkań w każdym powiecie. Celem tych spotkań jest pokazanie programu, dobrych rozwiązań dla Polski, dla samorządów – wyjaśniał Rutnicki. Pochodzącemu z Pniew parlamentarzyście towarzyszyli posłowie Małgorzata Niemczyk i Paweł Papke.

My, jako PO mówimy: tu jest przyszłość bez drożyzny, tu jest przyszłość z konkretnymi rozwiązaniami podatkowymi, tu jest przyszłość jeżeli chodzi o kwestie związane z utrzymaniem infrastruktury sportowej i redukcję drastycznych podwyżek cen gazu. Tu jest przyszłość jeżeli chodzi o konkretne programy, jeżeli chodzi o możliwość posiadania mieszkania przez młodych mieszkańców powiatu szamotulskiego. Mówimy o projekcie kredyt 0 procent – przedstawiał w dużym skrócie założenia programu wyborczego Platformy Rutnicki. I dodał: – Chcemy dać tym wszystkim osobom, które starają się o swoje pierwsze mieszkanie, żeby nie były narażone jak przez ostatni rok na gigantyczny wzrost rat kredytowych.

Co proponuje Platforma Obywatelska młodym? Ambitny program mieszkaniowy. Przede wszystkim kredyt z oprocentowaniem 0 procent na zakup pierwszego mieszkania (program adresowany jest do osób do 45 roku życia). Odsetki od kredytu oraz marże bankowe ma sfinansować budżet państwa, a kredytobiorca będzie spłacał wyłącznie kapitał. Kredyt 0 procent można będzie uzyskać także na remont mieszkania. Program mieszkaniowy PO przewiduje również dopłaty w kwocie 600 zł na wynajem lokum.

To jest wsparcie dla młodych ludzi, którzy są na dorobku, a którzy przez szalejącą drożyznę nie są w stanie godnie i normalnie funkcjonować – podkreślał Paweł Papke.

Platforma myśli nie tylko o młodych, ale i o samorządach. PO chce przeznaczyć 10 mld zł na remonty pustych mieszkań komunalnych. Niestety, posłowie ograniczyli się jedynie do przedstawienia ogólnych założeń programu mieszkaniowego PO. Ani słowem nie wspomnieli o źródłach finansowania ambitnego projektu.

Odwiedzający Szamotuły parlamentarzyści dostrzegli problemy gminy z utrzymaniem obiektów sportowych, zwłaszcza pływalni. Jakub Rutnicki poinformował o poczynionych przez jego środowisko polityczne krokach zmierzających do ratowania tego typu obiektów.

Jak już zapowiadałem, wczoraj w Sejmie został złożony projekt ustawy ratunkowej dla pływalni. W tej ustawie chodzi o to, aby pływalnie czy też hale sportowe były objęte wsparciem, jeśli chodzi o gwarantowaną cenę gazu. Nie chcemy, aby świetna infrastruktura jaka jest w powiecie szamotulskim była zamykana albo ograniczana – zaznaczał poseł.

Jakie są szanse na przyjęcie projektu przez Sejm? – Odnoszę wrażenie, że jeszcze takiego do końca zrozumienia dla tego problemu ze strony ministerstwa sportu nie ma – uważa Rutnicki. – Ja mówię jednoznacznie: panie i panowie z PiS, musimy zrobić wszystko, żebyśmy utrzymali obecne obiekty i żeby koszty ich utrzymania nie były na tak wysokim poziomie. Będziemy zachęcać wszystkich, aby ta ustawa mogła przejść – zapewnia.

Dla mnie jest skandalem, że rząd PiS wprowadza ulgę jeżeli chodzi o cenę prądu, a nie potrafi zabezpieczyć ulgi jeżeli chodzi o ciepło systemowe z gazu. Dla mnie to jest brak konsekwencji i oczekuję, że politycy PiS zreflektują się – uważa poseł Małgorzata Niemczyk.

Po spotkaniu z dziennikarzami parlamentarzyści odwiedzili Centrum Sportu Szamotuły, gdzie o problemach sportu dyskutowali z przedstawicielami klubów,  stowarzyszeń.

(mal)

FOTO: – Nie chcemy, aby świetna infrastruktura jaka jest w powiecie szamotulskim była zamykana albo ograniczana – mówi poseł Jakub Rutnicki. Obok Małgorzata Niemczyk i Michał Chojara

Poprzedni
Następny