15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Płacą należności w naturze

Wójt Dusznik z workami zboża

15 marca minął termin pierwszej raty podatku rolnego, który rolnicy powinni uiścić w swoich gminach. Rolnicy z gminy Duszniki symbolicznie uregulowali swoją należność, w naturze. Wójt Roman Boguś, po przyjęciu zboża, zaprosił delegację rolników do swojego gabinetu.

W piątek na godz. 14.00 rolnicy z gminy Duszniki umówili się pod urzędem gminy, by w symboliczny sposób przekazać wójtowi pierwszą część podatku rolnego. Roman Boguś wyszedł do przedstawicieli środowiska rolników, zapewnił ich, że mają jego wsparcie. Reprezentant rolników, Sebastian Dziamski z Niewierza zwrócił się do wójta następującymi słowami: – Znana jest panu zapewne trudna sytuacja polskich rolników związana z niekontrolowanym napływem produktów rolnych z Ukrainy oraz obostrzeniami wynikającymi z wdrażanej polityki Zielonego Ładu. Stąd też nasze protesty, które poważnie utrudniają życie innym obywatelom naszego kraju. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Wiemy też, że nasze protesty prowadzimy w imieniu wszystkich mieszkańców, których wkrótce mają dotknąć regulacje prawne związane z Zielonym Ładem. Planowane restrykcje znacznie podniosą koszty życia i zdecydowanie obniżą jego poziom. Znaczna część mieszkańców to rozumie i popiera. Wiemy to z rozmów, jakie prowadzimy z nimi w trakcie akcji protestacyjnych. Dziś mija termin płatności raty podatku od naszych gruntów. Wiemy, że ten podatek zasila budżet naszej gminy. Ponieważ sytuacja, w której się znaleźliśmy może wkrótce spowodować, że nie będziemy w stanie nawet tego podatku zapłacić, przekazujemy panu symboliczny worek zboża, zwracając się z zapytaniem, czy możliwe jest regulowanie w naturze naszych należności podatkowych w stosunku do gminy. Zboża nie możemy sprzedać gdzie indziej w cenie, która pokryłaby koszty jego produkcji.

Następnie wójt przyjął worki zboża, również technicznego. Rolnicy z gminy Duszniki, których podjął wójt Roman Boguś są zrzeszeni w organizacji Rola Wielkopolski. Od kilku tygodni organizacja ta znana jest z organizowania protestów rolniczych w Wielkopolsce. Wójt gminy Duszniki podejmując rolników w swoim gabinecie zapewnił ich o swojej solidarności, a kolejnym efektem tego ma być apel, podjęty na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Duszniki, odnoszący się do trudnej sytuacji w rolnictwie.

Sławomir Chamczyk

 

Zdjęcie: W ramach podatku rolnego, od rolników z gminy Duszniki wójt przyjął symbolicznie zboże

Poprzedni
Następny