15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Perły znakologii w powiecie szamotulskim

Obszary zabudowane rozpoczęte i niezakończone

Urząd Gminy Obrzycko niechętnie wydaje pieniądze, również na wymagane przepisami znaki drogowe. Skutki? Jeszcze w grudniu 2022 r. duże wsie Słopanowo, Słopanowo-Huby i Kobylniki nie były oznakowane jako obszary zabudowane (sic!). Taka sytuacja beztrosko panowała od wielu lat. Wreszcie coś ruszyło w dobrym kierunku, chociaż do spełnienia wymagań przepisów wciąż nieco brakuje.

Mimo braku obszarów zabudowanych w tych 3 miejscowościach zdecydowana większość kierowców zachowywała się roztropnie, szanując nerwy mieszkańców i dawno temu ustawione ograniczenia prędkości do 40 km/h. Należy dodać, że brak obszaru zabudowanego niesie inne uboczne konsekwencje. Nakłada na pieszych formalny obowiązek zakładania elementów odblaskowych po zmierzchu, choćby szli chodnikiem, od latarni do latarni. A za rajdy po tych wsiach (z prędkościami powyżej 91 km/h) policja nie mogłaby zawieszać kierowcom-piratom praw jazdy na 3 miesiące.

Brak znaków wyznaczających granice obszaru zabudowanego był zgłaszany przez kolejnych sołtysów sołectwa Słopanowo-Kobylniki. Wreszcie, w ostatnich tygodniach na asfaltowych drogach dojazdowych do Słopanowa ustawiono znaki D-42 (Obszar zabudowany). Jeżeli zawiesza się pod nimi znaki B-33 (ograniczenie prędkości do 40 km/h), a więc obowiązujące na całym obszarze, to trzeba być skrupulatnie konsekwentnym. A tutaj tego zabrakło. Na wjeździe do Słopanowa od strony drogi nr 185 (koło firmy As-Drew) stoi znak D-42 bez towarzysza B-33. Czyli prędkość dopuszczalna wynosi 50 km/h.

Kilka dni po Słopanowie znaki „Obszar zabudowany” i ograniczenia do 40 km/h na jego obszarze pojawiły się na głównych asfaltowych wjazdach do Słopanowa-Hubów i Kobylnik. Tu również powtórzono opisany wyżej błąd ze Słopanowa. Wjeżdżając do wsi jedną z trzech dróg, dowiemy się, że co prawda rozpoczyna się obszar zabudowany, ale prędkość dopuszczalna wynosi 50 km/h.

Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych znaków i sygnałów drogowych wymaga również, żeby obszar zabudowany w odpowiednim miejscu odwołać znakiem D-43 (Koniec obszaru zabudowanego). Ani w Słopanowie, ani w Słopanowie-Hubach, ani w Kobylnikach takich znaków nie ma (stan na 12 stycznia). W ten sposób powstał absurd drogowy – obszary zabudowane jest rozpoczęte, lecz dowcipnie niezakończone. Kierowcy muszą się domyślać, kiedy mogą jechać szybciej. Liczę, że znaki D-43 pojawią się tam wkrótce.

RB

FOTO:

Trzeba było czekać latami, ale lepiej późno niż wcale. W Słopanowie wreszcie pojawiły się znaki D-42 (Obszar zabudowany) w parach ze znakami B-33 (Ograniczenie prędkości do 40 km/h). Duet widoczny na zdjęciu wiosną zacznie chować się za zielenią, która od dawna panoszy się tu bez kontroli. Żal patrzeć na gminny chodnik. Od wsi do cmentarza jest jeszcze jako tako przetarty. Jednak idąc od cmentarza do drogi wojewódzkiej 185, trzeba co rusz schodzić na jezdnię, żeby nie podrapać się o krzaki

Poprzedni
Następny