15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Ostatnie pożegnanie nauczycielki i radnej

Nie żyje Anna Rudy

W poniedziałkowy wieczór 16 stycznia, po ciężkiej chorobie zmarła nauczycielka z powołania i radna powiatowa Anna Rudy. Miała 63 lata.

Urodziła się w 1959 r. Pracę nauczycielki rozpoczęła w 1983 r. w Szkole Podstawowej w Ostrorogu. Uczniowie do dziś ciepło wspominają panią Annę jako prowadzącą lekcje chemii i biologii. Chętnie sięgała po innowacje, miała świeże pomysły. W 1996 r. otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.

Z czasem zdobyła zaufanie również wśród dorosłych i w efekcie została wybrana w 2006 r. do Rady Miejskiej w Ostrorogu. Zrezygnowała z mandatu radnej we wrześniu 2007 r., żeby poświęcić czas wyłącznie funkcji wicedyrektora Zespołu Szkół w Ostrorogu. Krótko (od września 2015 r.) była dyrektorką tej placówki.

Nie było jej po drodze z ówczesną obsadą ratusza w Ostrorogu. To był jeden z powodów, dla których złożyła dokumenty w konkursie na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego we Wronkach. W październiku 2015 r. wygrała postępowanie. We Wronkach wytrwała półtora roku, a potem – w wyniku konkursu, rozstrzygniętego w kwietniu 2017 r. – została dyrektorem Zespołu Szkół w Obrzycku, rozpoczynając pracę od nowego roku szkolnego.

W wyborach samorządowych w 2018 r. wybrano ją radną powiatu szamotulskiego. I w tej roli często gościła na sesjach gminnych w swoim okręgu wyborczym, co powinno być regułą wśród powiatowych radnych.

Szkoła w Obrzycku okazało się dla niej wdzięcznym środowiskiem. Po 5-letniej kadencji, w kwietniu 2022 r. została ponownie wybrana jej dyrektorką. Niestety, wkrótce potem stało się – któregoś dnia zasłabła, a diagnoza była okrutną niespodzianką. Musiała zrezygnować z dyrektorowania szkole, żeby ratować zdrowie i życie. 26 maja zastąpił ją Krzysztof Furmaniak.

Przez kolejne miesiące dzielnie stawiała czoło chorobie. Od kwietnia do listopada 2022 r. opuściła tylko dwie z sześciu sesji Rady Powiatu Szamotulskiego (27 kwietnia i 25 maja). Ostatni raz uczestniczyła w sesji 30 listopada 2022 r.

W wolnych chwilach grała w ukochanego tenisa, dopóki zdrowie pozwalało. Zrywała się na telefon od znajomych, żeby z nimi pograć. Z powodzeniem startowała w zawodach dla amatorów. Uczyła gry początkujących.

RB

Poprzedni
Następny