15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Pełni pozytywnej energii

VI Wiosenny Rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego

W sobotę 18 marca odbył się rajd Szlakami Powstania Wielkopolskiego. Wzięło w nim udział ponad 500 uczestników z różnych szkół powiatu szamotulskiego i międzychodzkiego.

Imprezę po raz pierwszy zorganizowano dla uczczenia 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a jej inicjatorem była Szkoła Podstawowa w Chełmnie, współpracująca przy jej organizacji z szamotulskim oddziałem PTTK. – Z roku na rok przybywa uczestników, jednak tym razem to rekordowa liczba. Meta rajdu znajdowała się na terenie  Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach. Ponad 300 uczestników wybrało wędrówkę szlakami żółtym lub czerwonym z Kamionny. Pozostali turyści wędrowali innymi szlakami – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Chełmnie Ewa Pacharzyńska-Norek. W Kamionnie start rozpoczął się od zwiedzania zabytkowego kościoła, po którym  oprowadzał ksiądz proboszcz Marian Dobrowolski. Grupy wędrujące szlakiem czerwonym  prowadzili edukatorzy z Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie.

Po ciepłym posiłku na mecie  rajdu odbyło się wiele konkurencji sprawnościowych, w dwóch kategoriach wiekowych. Rywalizowano w skakance, fasolkach, hula hop, mini hokeju, biegu z piłeczką palantową. – Przeprowadzono również  test wiedzy krajoznawczej i konkurs piosenki turystycznej, który dostarczył wiele emocji i wspaniałych występów. Rajd „Szlakami Powstania Wielkopolskiego” był doskonałą okazją do spędzenia aktywnego czasu na świeżym powietrzu. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni z rajdu, a atmosfera była pełna pozytywnej energii – zdradza Ewa Pacharzyńska-Norek. Organizację rajdu wsparły finansowo Miasto i Gmina Międzychód, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a rzeczowo Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego i LGD Puszcza Notecka. Dyrektor szkoły w Chełmnie podziękowała nauczycielom: Wiolecie Ciszak, Darii Kucharczuk, Annie Śmigielskiej, Sławomirowi Kłaczyńskiemu oraz paniom Annie Bartkowiak i Bogumile Kotlarskiej za opiekę nad uczestnikami rajdu i pomoc w organizacji mety.

(sc)

Zdjęcie: Uczniowie przecierali szlaki Powstania Wielkopolskiego

Fot. SP Chełmno

Poprzedni
Następny