15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

„Patrzę w przyszłość wyjątkowo spokojny”

Jubileusz 70-lecia OSP Kłodzisko

W sobotę 16 lipca strażacy z Kłodziska świętowali 70. rocznicę utworzenia jednostki. Z tej okazji nastąpiło poświęcenie i oficjalne przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault Midlum służącego od maja 2022 r.

Do Kłodziska przyjechali zaproszeni goście: członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu dh Zenon Pawlaczyk, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach brygadier Arkadiusz Rakowski, były komendant powiatowy PSP w Szamotułach starszy brygadier Michał Ziemski, prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP we Wronkach dh Stefan Kaszkowiak, poseł na Sejm RP Romuald Ajchler, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Wronki Piotr Rzyski i jego zastępcy Jerzy Śmiłowski i Mariusz Makówka, wicestarosta szamotulski Rafał Zimny, członek zarządu powiatu szamotulskiego Kazimierz Michalak, wiceburmistrz Robert Dorna, a także delegacje jednostek OSP Amica, Chojno, Ćmachowo, Lubowo, Marianowo, Rzecin, Samołęż, Wartosław, Wronki i Wróblewo.

Uroczystości rozpoczęły się od okolicznościowej polowej mszy świętej celebrowanej przez ks. Pawła Pawlickiego i ks. Stanisława Wawrzyniaka. Przy ołtarzu stała figura świętego Floriana ufundowana z okazji 60. rocznicy OSP Kłodzisko, a rolę kościelnego dzwonka pełniła ręczna syrena alarmowa. Księża, sążniście kropiąc, poświęcili średni wóz ratowniczo-gaśniczy Renault Midlum, który służy w Kłodzisku od maja 2022 r.

Potem nastąpiło uroczyste wprowadzenie pododdziałów na plac apelowy i podniesienie flagi państwowej na wysięgniku koszowym przy wtórze hymnu. – To dla nas ważne i długo oczekiwane święto. Dlatego w sposób szczególny celebrujemy to wydarzenie – powiedział prezes OSP Kłodzisko Antoni Odrobny.

Poseł Romuald Ajcher wręczył mu ryngraf z okazji 70. rocznicy powstania OSP w Kłodzisku, zawierający m.in. treść: – (…) „Składam słowa uznania i gratulacje za bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi, ofiarność i profesjonalizm oraz życzenia samych pomyślnych akcji ratowniczych i gaśniczych”.

Dh Zenon Pawlaczyk podkreślił: – Przekazuję członkom waszej straży słowa głębokiej wdzięczności i szacunku za wierność polskiej tradycji oraz godną, wzorową i społeczną służbę ojczyźnie i drugiemu człowiekowi. Wasz codzienny wysiłek i troska o ochronę życia i mienia zasługuje na najwyższe uznanie. Dzięki waszemu poświęceniu często, z narażeniem życia i zdrowia, tutejsza społeczność może czuć się bezpieczniej.

Wicestarosta Rafał Zimny pochwalił: – Siedemdziesiąt lat to co najmniej trzy pokolenia osób, które tutaj mieszkały i żyły. Dlatego szacunek dla tych wszystkich, którzy te 70 lat temu podjęli trud stworzenia jednostki. Tych osób wśród nas już nie ma, ale wiem o tym, że są tutaj ich synowie, córki i wnuki, które kultywują tę ideę. – Odczytał list z życzeniami od starosty Beaty Hanyżak.

Wiceburmistrz Robert Dorna powiedział: – Jubileusz to jest taki moment, gdy spogląda się wstecz i rzeczywiście słowa uznania dla wszystkich, którzy tworzyli tę jednostkę. Którzy tworzyli jej siłę przez te 70 lat. Jubileusz to jest też moment, w którym patrzymy na to, co dziś, a dziś to niczego sobie strażnica, świetne wyposażenie, przekazany dziś już oficjalnie wóz bojowy. Dziś to, z mojej perspektywy, znakomita współpraca pomiędzy bardzo doświadczonym prezesem a młodymi, znakomicie wyszkolonymi i bardzo ambitnymi druhami, którzy go wspierają. Dziś to aktywność tej jednostki w życiu społecznym. Oczywiście, przede wszystkim zapewniacie nam bezpieczeństwo, ale jesteście też zawsze z ludźmi, ze swoją społecznością. Jubileusz to jest też moment, w którym patrzymy w przyszłość. Jeśli chodzi o jednostkę w Kłodzisku, to patrzę w tę przyszłość wyjątkowo spokojny, dlatego że widzę bardzo liczną i dobrze szkolącą się grupę młodzieżową. Widzę ambitnych i świetną robotę wykonujących druhów. Jestem pewien, że jeśli entuzjazm, potencjał i siła będą wykorzystane, to jednostka w Kłodzisku jak zawsze będzie podziwiana i znakomita. Jednego możecie być pewni: władze samorządowe, radni, burmistrz i ja osobiście, zawsze będziemy was wspierać.

Kluczyki do samochodu przekazali Robert Dorna i przewodniczący RMiG Wronki Piotr Rzyski na ręce naczelnika OSP Kłodzisko, który wręczył je kierowcy. Chwilę później dh Stefan Kaszkowiak uhonorował odznakami za wysługę lat w OSP druhów Antoniego Odrobnego (50 lat wysługi), Jana Chojnackiego (40 lat) i Łukasza Roja (10 lat).

Przypomniano też historię OSP Kłodzisko. Straż założono w 1952 r. po pożarze stodoły Wojciecha Ćwiertni. W zorganizowaniu jednostki pomagali major Ogarzyński z Komendy Powiatowej w Szamotułach i komendant rejonowy dh Władysław Bierka. W skład pierwszego zarządu weszli komendant Józef Ćwiertnia, zastępca komendanta Ludwik Odrobny, skarbnik Kazimierz Ćwiertnia, gospodarz Jan Lisiak, członkowie Czesław Nowak, Feliks Świniarski, Chryzostom Rusinek, Jan Liskowski, Kazimierz Dominiczak, Tadeusz Grzeszkowiak i Bolesław Sieradzki.

Na początku jednostka dysponowała pompą z napędem ręcznym, ciągniętą na miejsce akcji przez konie, która na co dzień stacjonowała na podwórku Jana Odrobnego. Mieszkańcy Kłodziska zobowiązali się do dostarczania koni do ciągnięcia pompy. Pojedynczy dyżur trwał miesiąc, a na płocie dyżurnego wisiała tabliczka „Konie do pożaru”. Wkrótce jako holownik zaczął służyć traktor pana Kustera. Strażacy wykazali się skutecznością podczas pożaru stodoły Jana Gawrońskiego, tuż po żniwach w 1956 r. Z pomocą pompy ugasili ogień w krótkim czasie. Udało się ocalić znajdujące się nieopodal domy.

W efekcie mieszkańcy Kłodziska nie szczędzili wysiłku, pomagając jednostce w rozwoju. W 1957 r. wybudowano strażnicę. Za materiały do budowy zapłaciła gmina Wronki, a budynek wznieśli strażacy i mieszkańcy w czynie społecznym. W 1960 r. jednostka otrzymała pierwszą motopompę typu Polonia PO3. W 1963 r. na wieży strażnicy syrenę elektryczną zamontował Florian Ćwiertnia. W tym samym roku druhowie z OSP Kłodzisko pierwszy raz wystartowali w zawodach pożarniczych w Wartosławiu, zdobywając 2. miejsce.

W 1969 r. prezesem jednostki został Stanisław Biniak. Przez lata zajmował również coraz ważniejsze stanowiska we władzach OSP. Najpierw został wybrany wiceprezesem Zarządu Miejsko-Gminnego ZOSP RP we Wronkach. Później znalazł się w składzie Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, pełniąc tę funkcję przez dwie kadencje.

W 1978 r. OSP Kłodzisko doczekało się pierwszego samochodu marki Żuk A-15 GLM-8. Od 1982 r. w jednostce służyła nowa motopompa typu PO5. W 1984 r. jednostka otrzymała nowego i lepiej wyposażonego żuka.

W 1998 r. po śmierci dha Stanisława Biniaka prezesem OSP Kłodzisko został dh Antoni Odrobny. W 1999 r. w strażnicy zamontowano system radiowego sterowania syreną, co skróciło czas reakcji ochotników na alarm. Z funduszy gminnych kupiono nowoczesną japońską motopompę Tohatsu V66CS. W 2002 r. leciwego żuka zastąpił średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Star 244 L GBA2,5/16, przekazany z OSP Wronki, wyposażony w autopompę. 20 maja 2022 r. został zastąpiony przez średni wóz ratowniczo-gaśniczy Renault Midlum.

Druhowie z jednostki OSP Kłodzisko przez lata brali udział w gaszeniu wielkich pożarów m.in. lasu w Karwinie koło Drezdenka, lasu koło leśnictwa Kłodzisko w 1981 r., tragicznego pożaru w Domu Dziecka we Wronkach w grudniu 1984 r. czy ogromnego pożaru Puszczy Noteckiej w sierpniu 1992 r., po którym kłodziskich druhów wyróżniono za najlepszy kontakt z samolotem gaśniczym.

RB

Mszę celebrowali kapelan strażaków ks. Paweł Pawlicki i kapelan rolników ks. Stanisław Wawrzyniak, tak samo, jak podczas obchodów 60-lecia jednostki. Tym razem poświęcili także świeżo wymieniony wóz bojowy

 

W skład OSP Kłodzisko wchodzi 44 członków, w tym 5 kobiet i 39 mężczyzn. Będą mieć następców, bo Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza liczy 20 osób

 

Na zdjęciu u góry: Piotr Rzyski i Robert Dorna właśnie symbolicznie przekazali kluczyki w ręce strażaków

Poprzedni
Następny