15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Parafianie wsparli odnowę zabytkowych organów

Uroczystości odpustowe w Psarskiem

            Tegoroczne uroczystości odpustowe ku czci Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w parafii Psarskie zaplanowano na dwa dni. W sobotę parafianie bawili się na festynie, w poniedziałek, 15 sierpnia odbywały się uroczystości religijne.

Od wielu lat coroczne uroczystości odpustowe podzielone są na dwie części: religijną i świecką. Rozpoczęto od tej drugiej, w sobotę 13 sierpnia. Na boisku sportowym w Psarskiem zorganizowano festyn parafialny. Zaproszono zespół muzyczny ze Szczepankowa, który umilał gościom czas spędzony na imprezie. Organizatorzy przygotowali stoiska gastronomiczne, troszcząc się o podniebienia bawiących się.

Jak co roku, podczas festynu można było zakupić losy, z których dochód przeznaczono na odnowę zabytkowych organów w kościele parafialnym. Przygotowano 300 nagród, podarowanych głównie przez parafian. Najcenniejsze z nich, jak np. rower, telewizor, sprzęt gospodarstwa domowego losowano w kilku turach w trakcie zabawy. Mniej cenne szczęśliwi nabywcy mogli odbierać na podstawie numerów losu. Losowanie nagród zainaugurował proboszcz parafii ks. Piotr Zawidzki. Losowali także posiadacze szczęśliwych losów, tuż po odbiorze swoich nagród.

 ***

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt maryjnych w Kościele katolickim. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem stałym, obchodzonym zawsze 15 sierpnia. Tego dnia katolicy są zobowiązani do uczestnictwa w Eucharystii. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście. Jedne z największych obchodów mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej – odbywają się tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz Jej Wniebowzięcia.

Parafia Rzymskokatolicka w Psarskiem pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, wchodząca w skład dekanatu pniewskiego w archidiecezji poznańskiej, powstała w XIV w. W jej skład wchodzą następujące wioski: Białokosz, część Dęborzyc, Gnuszyn, Karmin, Psarki, Psarskie i Zajączkowo. Obecny kościół ufundowany przez Zajączkowskich, został wzniesiony prawdopodobnie w 1462 r. Świątynia została konsekrowana po 38 latach od rozpoczęcia budowy w roku 1500. Następnie oddany innowiercom przez Potulickich – właścicieli wsi. Od 1585 r. ponownie katolicki. Dzięki staraniom ówczesnego właściciela Psarskiego, kasztelana śremskiego Łukasza Żnińskiego odrestaurowany w roku 1628, a następnie w 1784 r.. 17 października 1837 r. do parafii Psarskie zostaje przyłączona parafia Zajączkowo. Tyle z historii.

Uroczystości w kościele parafialnym odbyły się w dniu przypadającego święta, w poniedziałek 15 sierpnia. Sumę odpustową odprawił i homilię wygłosił proboszcz parafii w Jutrosinie, ks. kan. Tadeusz Jaskuła (wikariusz parafii św. Wawrzyńca w Pniewach, w latach 1992-94), w koncelebrze z proboszczem ks. Piotrem Zawidzkim. Kapłani modlili się za zmarłych parafian. Po mszy świętej wierni uczestniczyli w procesji eucharystycznej wokół świątyni.

Sławomir Chamczyk

 

Sumę odpustową odprawił ks. kan. Tadeusz Jaskuła

Na zdjęciu u góry: Uroczystości religijne zakończyły się procesją eucharystyczną

 

Nieodzownym elementem odpustu są stoiska handlowe

 

Zainteresowaniem parafian cieszyły się stoiska gastronomiczne

Szczęśliwe numery w loterii losował proboszcz parafii ks. Piotr Zawidzki

 

 

Poprzedni
Następny