Łatwiejszy dostęp do specjalistów
Poradnia lekarza rodzinnego w SP ZOZ w Szamotułach wprowadziła nowy rodzaj świadczeń dla pacjentów. W placówce można już korzystać z opieki koordynowanej.
Jest to jeden z najnowszych rodzajów świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oferowanych w naszym kraju. Najważniejsza zmiana dla pacjentów to szybsze i skuteczniejsze diagnozowanie oraz leczenie chorób przewlekłych, a także łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów. Opiekę nad chorymi sprawuje koordynator, który planuje i monitoruje przebieg leczenia oraz przypomina o zbliżających się wizytach.
– Głównym celem opieki koordynowanej jest zapewnienie pacjentom dostępu do specjalistycznej opieki medycznej na poziomie poradni POZ. Osoby nią objęte nie będą już musiały umawiać się do kilku różnych poradni, ponieważ całym procesem diagnostyki i leczenia kierować będzie lekarz rodzinny – mówi lekarz Aleksander Baran, zastępca kierownika Poradni lekarza rodzinnego w SP ZOZ w Szamotułach.
Z opieki koordynowanej mogą skorzystać podopieczni poradni przy szpitalu ze schorzeniami z zakresu kardiologii, diabetologii i chorób płuc – wystarczy umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego w SP ZOZ. Podczas spotkania oceni on, czy chory kwalifikuje się do skorzystania ze świadczenia i w przypadku pozytywnej oceny zaplanuje dalsze postępowanie.
SP ZOZ w Szamotułach jest jedną z pierwszych placówek w Wielkopolsce, które wprowadziły opiekę koordynowaną w zakres swoich usług.
(DJ)
FOTO: – Głównym celem opieki koordynowanej jest zapewnienie pacjentom dostępu do specjalistycznej opieki medycznej na poziomie poradni POZ – mówi lekarz rodzinny Aleksander Baran