15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Obwodnicy tu nie będzie

Będzie las

Gdzie lepiej niż w lesie można uczyć się o lesie i środowisku? Odpowiedź jest oczywista. Nie ma lepszego miejsca niż las.

Na lekcję o zrównoważonej gospodarce leśnej do lasu właśnie wybrała się, we wtorek 26 kwietnia, młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach. Zajęli się sadzeniem drzew, czyli – jak mówią leśnicy – odnowieniem lasu.

– Odnowienie lasu, czyli wprowadzenie kolejnego pokolenia drzew, jest podstawą naszej pracy – mówią leśnicy z Nadleśnictwa Pniewy, którzy zaprosili licealistów do pomocy.

Sadzono las pod Szamotułami, w bezpośredniej bliskości ścieżki spacerowej pomiędzy Kępą a Baborówkiem, która powstawała na mocy porozumienia Nadleśnictwa Pniewy z Urzędem Miasta i Gminy Szamotuły. Przy okazji wyjaśniło się, że na miejscu po wyciętym lesie nie powstanie obwodnica Szamotuł, jak wielu mieszkańców sądziło, a będzie rosło nowe pokolenie drzew.

Przed rozpoczęciem wspólnego sadzenia leśnicy rozmawiali z licealistami o wykorzystywaniu drewna w życiu codziennym oraz o działaniach  prośrodowiskowych każdego z nas. Świetnym przykładem było samo dotarcie młodzieży na miejsce pracy – spacerem, bo pogoda okazała się bardzo dobra i jeszcze lepsza niż prognozy przewidywały. Przy okazji młodzież mogła przekonać się osobiście, że praca przy sadzeniu drzew do lekkich nie należy. Na szczęście na solidnie pracujących czekał solidny posiłek.

– Było super pod każdym względem – dydaktycznym, praktycznym, kulinarnym i pogodowym. Sympatyczna atmosfera, możliwość kontaktu z przyrodą oraz praca pod nadzorem fachowców na długo pozostanie w pamięci młodzieży. Mamy nadzieję, że posadzone przez nas drzewka wyrosną w przyszłości na piękny las – podsumowała wypad młodzieży do lasu Katarzyna Nowak, profesor biologii w liceum ks. Skargi.

(mal)

 

FOTO: Jeszcze tylko krótkie szkolenie i można sadzić las

 

Poprzedni
Następny