15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

O takiej skali modernizacji nie marzono

Wodociągi i kanalizacja będą doinwestowane zastrzykiem 4 mln zł

Ruszyły prace przy rozbudowie i modernizacji sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w Obrzycku. Takiej skali robót nie notowano w tym mieście od kilkudziesięciu lat. Ich efekty mają być gotowe najpóźniej do połowy 2025 r.

Miasto Obrzycko przez lata biedowało z wodociągami i kanalizacją, do czego walnie przyczyniło się utworzenie po odzyskaniu praw miejskich w 1990 r. oddzielnego Urzędu Miasta i Rady Miejskiej. Zdarzały się takie lata, gdy w budżecie miasta liczącego 2 tysiące mieszkańców na wydatki inwestycyjne było zapisane tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dziesięć razy mniej niż w innych biednych gminach, liczących po 5 tysięcy mieszkańców. Jeszcze na początku XXI wieku z braku miejskich pieniędzy urządzenia wodne i kanalizacyjne były reanimowane od awarii do awarii przez cudotwórcę – Bronisława Bombelka.

Dopiero manna rządowych dotacji, która pierwszy raz sypnęła w trakcie pandemii, pozwoliła Urzędowi Miasta podjąć się remontów i modernizacji, które bez zewnętrznego wsparcia zajęłyby co najmniej kilkanaście lat, wykonywane „na raty”. Podzielono je na trzy postępowania, każde o dużej złożoności.

Ratusz zlecił instalację agregatów prądotwórczych z systemami monitoringu ich stanu i pracy dla przepompowni ścieków, oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody. Dzięki nim nie powtórzy się patowa sytuacja z lutego 2021 roku, gdy po gwałtownych wichurach miasto Obrzycko pozostawało przez kilkadziesiąt godzin cofnięte do XIX wieku – bez prądu, bez wody i z kanalizacją sanitarną nieodbierającą ścieków. Wykonawcą jest doświadczona firma ATA-Technik z Budzynia, która zaproponowała cenę 1 499 559,17 zł brutto. Dostała 2 lata na realizację zamówienia.

Wcześniej powinniśmy zobaczyć efekty budowy kanalizacji sanitarnej i przepompowni z kolektorem tłocznym w nowym miejscu na ul. Dworcowej w Obrzycku, obsługującą ulice Stawną i Prusa. W ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy prace ma przeprowadzić Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnego Sp. z o.o. z Wągrowca, które wygrało drugą część przetargu, proponując cenę 1 045 670,97 zł brutto. Stara przepompownia dokucza często powtarzającymi się awariami.

Urząd Miasta zamówił również rozbudowę w ciągu 2 lat sieci wodociągowej, wymianę starych hydrantów, montaż hydrantów w nowych miejscach oraz rozbudowę kanalizacji sanitarnej na ul. Leśnej. Będzie to kosztować 1 505 507,70 zł brutto, a wykonawcą została miejscowa firma e-Rent Mariusza Drasika.

Łączny rachunek sięgnie blisko 4,06 mln zł. Na szczęście dofinansowanie z rządowego funduszu „Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” ma pokryć 95% wydatków. To oznacza, że miasto musi znaleźć zaledwie 203 tys. zł wkładu własnego.

RB

Poprzedni
Następny