15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Sąsiedzkie smaki

Czym różni się barszcz czysty od ukraińskiego? Co to pielmieni i czy są one podobne do pierogów? Stowarzyszenie „Sąsiedzi Razem” zaprosiło w sobotę 8 lipca do świetlicy wiejskiej w Przystankach. „Razem przygotujemy, ugotujemy i zjemy potrawy ukraińskie i potrawy kuchni kresowej. Świetnie jest spędzać czas w gronie sąsiadów. Najlepiej robić to przy dobrym jedzeniu” – zachęcali „Sąsiedzi” do udziału w spotkaniu.

No i było wspólne gotowanie. Co znalazło się w menu dnia? Chłodnik, pierogi, pampuszki z gulaszem, pyszna sałatka z buraków i fasoli. Ugotowano tradycyjny wieloowocowy kompot. Nie zabrakło deseru w postaci wspaniałych kresowych wypieków. A potem wszystko ze smakiem zostało zjedzone.

Stowarzyszenie „Sąsiedzi Razem” powołała do życia grupa sąsiadów z sołectw Lubosina-Przystanki i Dębina-Buszewko. Celem tej aktywnej grupy jest między innymi organizacja wydarzeń skierowanych do mieszkańców tych sołectw oraz mieszkańców gminy Pniewy. Stowarzyszeniu bardzo zależy na nawiązaniu dobrych międzysąsiedzkich relacji. Szczególnie zależy na relacjach między osobami z różnych pokoleń. Dlatego działania „Sąsiadów” kierowane są do osób w każdym wieku, od dzieci do seniorów. „Sąsiedzi Razem” zapowiadają dalsze działania jeszcze tego lata. W sierpniu na przykład zorganizują szkolenie medyczne.

– Udało się nam uzyskać dofinansowania z Urzędu Miejskiego Pniewy i z Lokalnej Grupy Działania KOLD oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – informuje pniewski radny gminny Jacek Piechocki, członek stowarzyszenia.

Wspólne gotowanie nie było pierwszą inicjatywą „Sąsiadów”. 24 czerwca w Lubosinku zorganizowali „Spotkanie w Stajni”. Dzieci i dorośli mogli poznać życie koni, spróbować swoich sił podczas pielęgnacji tych zwierząt i przejażdżek na nich. Były konkursy dla najmłodszych, biesiada przy grillu i domowe ciasta na deser.

– Myślę, że nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że jeszcze kilka razy tego lata „Sąsiedzi” zaproszą do spędzania razem z nimi czasu – zdradza radny Piechocki.

(mal)

 

FOTO „Sąsiedzi Razem”

Wspólne gotowanie z sąsiadami to jest to!

Poprzedni
Następny