15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Nowa opowieść o szamotulskim rynku i okolicach

Nasz talent. Agata Sroka. Dziewczynka z zapałkami

Agata Sroka dokumentuje za pomocą aparatu fotograficznego nasze bardzo urokliwe zakątki. Dzięki jej fotograficznej pasji Szamotuły zyskują wyjątkową barwę.

Ostatnio „napisała” swoim obiektywem smutną historię dziewczynki z zapałkami.  Baśń Andersena zna każde dziecko. Pani Agata dopisała do andersenowskiej narracji własną opowieść. Któż z nas nie zna słów:  „Drżała z zimna i głodu, idąc z wolna przez ulice, podobniejsza do cienia, niż do żywego dziecka. Białe płatki śniegu osiadały na jej na długich, jasnych włosach, które ciepłym płaszczem osłaniały plecy i szyję dziewczynki. Ładnie jej było w tym złocistym płaszczu ze srebrzystymi gwiazdami nad czołem, lecz nie myślała o tym. Więcej zajmował  ją przyjemny zapach pieczonej gęsi, który co chwila uderzał jej nozdrza martwotą  głodu. Ludzie żegnali stary rok wesoło, a ona była taka głodna i zziębnięta”.

Kilkanaście dni temu panie Agata Sroka (reżyser, fotograf), Jadwiga Warchałowska (babcia, duch) i Julka Strosin (dziewczynka z zapałkami) ożywiły szamotulskie uliczki. Pani Agata powiedziała: – Jest mi bardzo miło, że moje zdjęcia się podobają i spotkały się z zainteresowaniem. Nasza modelka Julka Strosin również się ucieszyła i udzieliła zgody na publikację zdjęć i podanie swojego nazwiska. Zapytał pan skąd pomysł na taką sesję? Na co dzień pracuję z dziećmi, świat bajek i baśni jest mi szczególnie bliski. Sesja „Dziewczynka z zapałkami” była dla mnie i dla modelek wspaniałą zabawą, ciekawą przygodą, która pozwoliła przenieść się w czasie i przestrzeni. Wraz z modelkami trafiłyśmy do krainy baśni, w której można było puścić wodze fantazji i kreować rzeczywistość. To praca i zabawa w jednym. Studiuję w Wielkopolskiej Szkole Fotografii w Poznaniu i mój pomysł na taką sesję jest jednym z projektów realizowanych w bieżącym semestrze. (…) Od roku nie rozstaję się z aparatem fotograficznym. Intensywnie się dokształcam i pracuję nad tym, aby moje zdjęcia były coraz lepsze. Fotografia jest dla mnie ważna, ponieważ pozwala mi spojrzeć z innej perspektywy, zachwycić się pięknem, dostrzec je obok siebie a także wydobyć je z pozornie szarych miejsc.

WAG

 

Foto: Kilkanaście dni temu panie Agata Sroka (reżyser, fotograf), Jadwiga Warchałowska (babcia, duch) i Julka Strosin (dziewczynka z zapałkami) ożywiły szamotulskie uliczki

 

Poprzedni
Następny