15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Narkotyki we wronieckim kryminale

CBŚP rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Służby Więziennej, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Szamotułach rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o obrót, wytwarzanie czy posiadanie środków odurzających, a także udzielanie narkotyków osobom pozbawionym wolności w Zakładzie Karnym we Wronkach. W sprawie występuje 23 podejrzanych.

Policjanci z zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Służby Więziennej, na podstawie informacji przekazanych przez kierownictwo zakładu karnego, przez kilka miesięcy wyjaśniali okoliczności sprawy. Z ich ustaleń wynikało, że osoby osadzone w miejscu izolacji mają dostęp do narkotyków. Te informacje zostały bardzo dokładnie sprawdzone, a zebrany materiał przeanalizowany. Wszystko po to, aby ustalić wszystkie osoby, a także ich udział w przestępczym procederze. Z uwagi na istotę miejsca działania grupy, czynności podejmowane przez funkcjonariuszy miały bardzo skomplikowany charakter. Zebrany materiał dowodowy wskazywał, że w nielegalną działalność mogą być zamieszani także pracownicy firmy sąsiadującej z więzieniem, gdzie skazani uczęszczają do pracy.

Działania, w których uczestniczyli policjanci z CBŚP z Poznania, Radomia, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego oraz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu i Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach zostały przeprowadzone w kilku miejscach na terenie województwa wielkopolskiego, podlaskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Wówczas to zatrzymano łącznie osiem osób, w tym czterech byłych skazanych, a także czterech pracowników cywilnych firmy sąsiadującej z zakładem karnym. Ponadto w tych dniach wykonano czynności z udziałem 14 osób, które były osadzone w różnych jednostkach penitencjarnych. W sprawie występuje łącznie 23 podejrzanych.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, w Prokuraturze Rejonowej w Szamotułach 22 osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Jak ustalono, nielegalny proceder mógł być prowadzony od 2019 roku. Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymani obracali różnymi substancjami odurzającymi m.in. marihuaną, amfetaminą, 3-CMC i 4-CMC, a także nową substancją psychoaktywną tzw. prochem, który po zmieszaniu z tytoniem miał właściwości odurzające.

(mal), CBŚP

FOTO: cbsp.policja.pl

Poprzedni
Następny