15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Na Górce wciąż czekają

Gmina zmodernizuje boisko na Zamościu

Urząd Miasta i Gminy Wronki poszukuje firmy, która przebuduje boisko do koszykówki przy ul. Topolowej. Asfaltowa nawierzchnia ma być przykryta poliuretanową. A w kolejce do modernizacji od lat czeka podobne boisko przy ul. Wspólnej na osiedlu Na Górce.

Przetarg ogłoszono 18 września. Stare boisko przy ul. Topolowej liczy 28 m długości i 15 m szerokości. Nawierzchnia elastyczna z podbudową mają być ułożone na istniejącym asfalcie. Wokół boiska pojawią się strefy bezpieczeństwa o szerokości 2 m. Plan zagospodarowania przewiduje także montaż nowych ławek, koszy na śmieci i przygotowanie trawników.

Otwarcie ofert nastąpi 3 października, a kryteriami wyboru firmy będą cena (60% wagi) i okres gwarancji (40%). Mamy obawy, czy gmina nie wyśrubowała nadmiernie terminu realizacji. Wykonawca dostanie tylko 30 dni, licząc od daty podpisania umowy. Teoretycznie odnowione boisko mogłoby być gotowe już w listopadzie.

Przy okazji przypominamy, że od 6 lat ciągnie się za wronieckim samorządem niedotrzymana obietnica. Chodzi o przebudowę podobnego boiska przy ul. Wspólnej na osiedlu Na Górce. Było to zadanie zgłoszone w ramach tzw. dużych projektów do budżetu obywatelskiego w 2016 r. Pierwsze miejsce w głosowaniu zajęła budowa altany do biesiadowania z grillem w Biezdrowie (715 głosów), drugie – modernizacja boiska przy ul. Wspólnej we Wronkach (601 głosów), a trzecie utworzenie fun-parku dla dzieci w Nowej Wsi (407 głosów). Pomysły mieszkańców Biezdrowa i Nowej Wsi zrealizowano. Na Górce nadal straszy asfaltowa nawierzchnia, na której dzieci w razie upadków nierzadko boleśnie zdzierają sobie kolana.

Tłumaczenie przedstawicieli ratusza od lat jest takie samo – że osiedle Na Górce ma już jedno odnowione boisko przy ul. Orzechowej, i że modernizacja boiska przy ul. Wspólnej kosztowałaby więcej niż maksymalna wartość ustalona dla dużych projektów w budżecie obywatelskim. Owszem, zgadza się, tyle że podobna sytuacja miała miejsce w 2015 r. Wtedy najwięcej głosów w budżecie obywatelskim oddano na budowę świetlicy przy ul. Dębowej na Zamościu. Budynek kulturalno-socjalny okazał się sporo droższy w budowie, a pomimo tego powstał.

RB

 

Komentarz

To przez Was ludzie tracą zapał i chęci

Modernizacja boiska osiedla Na Górce znalazła się na podium budżetu obywatelskiego w 2016 r., co powinno oznaczać jej rychłą realizację. Takie były obietnice gminy, gdy testowo wprowadzała budżet obywatelski, mający włączyć mieszkańców do życia samorządu. Mimo tego, podczas dyskusji nad kolejnymi budżetami gminy, to zadanie od 6 lat zawsze wypada z listy inwestycji przeważającymi głosami radnych klubu „Gmina z Miastem”.

Drodzy burmistrzowie i radni dwóch kadencji (bo już tyle to trwa!). Czy nie jest wam po ludzku wstyd za zlekceważenie demokratycznego głosu mieszkańców? Za niedotrzymanie obietnicy, którą złożyliście w 2016 roku?

To jest tylko wasza strata wizerunkowa. Dużo gorzej, że właśnie takie lekceważenie ludzi bezpośrednio przyczynia się do tego, że tracą zainteresowanie samorządem lokalnym. Zaczynają traktować swoją miejscowość obojętnie jak sypialnię, przestają przychodzić na zebrania, nie chodzą na wybory, nie wspierają rad sołeckich i osiedlowych. Po co mają brać w tym udział, skoro wy zawsze wiecie lepiej jak ich uszczęśliwić?

Radosław Borowicki

Foto:

Do listopada 2023 r. boisko przy ul. Topolowej ma być zmodernizowane. Zamiast asfaltu pojawi się nawierzchnia poliuretanowa

Poprzedni
Następny