15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Międzynarodowe akcenty na Biegu św. Urszuli

Powrót do biegania w Dąbrowie

274 zawodników w różnych kategoriach wiekowych zgłosiło się do udziału w VIII Biegu św. Urszuli. Wśród nich Nigeryjczyk i kilkoro dzieci z Ukrainy. Po dwuletniej nieobecności, zawody przeprowadzono na terenie Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie.

Począwszy od 2015 roku, kiedy to przypadała 150 rocznica urodzin Julii Ledóchowskiej, późniejszej św. Urszuli – patronki Pniew, bieg ku jej czci organizowano w Dąbrowie. Zawsze w Poniedziałek Wielkanocny gdyż w drugi dzień świąt wielkanocnych, 17 kwietnia 1865 roku przyszła na świat patronka biegu. Mimo, iż święta Urszula nie była za życia kojarzona ze sportem, bieg wielkanocny wpisał się w kalendarz imprez i co roku ma swoich fanów. Z uwagi na pandemię, dwie poprzednie edycje odbyły się w innym miejscu i w innym terminie. Powrót do Dąbrowy w Poniedziałek Wielkanocny można zatem potraktować jako przywrócenie normalności.

Bieg św. Urszuli to nie tylko konkurencje biegowe. Na miejscu startu i mety zawsze przygotowywane są też inne atrakcje, głównie dla dzieci. Najmłodsi mogli spróbować sił między innymi w strzelaniu z łuku, na równoważni czy pojeździć nietypowym rowerem. Główną atrakcją spośród imprez towarzyszących był pokaz akrobacji powietrznej na szarfach w wykonaniu adeptów Szkoły Akrobatyki Akro Fly z Poznania.

Najważniejsze wydarzenia sportowe rozgrywały się na trasach na terenie ośrodka, jak też w najbliższej jego okolicy. O godz. 14.00 oficjalnego otwarcia VIII Biegu św. Urszuli dokonał burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny w towarzystwie przełożonej Domu Macierzystego Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach s. Justyny Oleś, przewodniczącego Rady Miejskiej Pniewy Krzysztofa Matuszaka i proboszcza pniewskich parafii ks. Wojciecha Słomińskiego. W trakcie zawodów dotarła Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK s. Beata Mazur.

Rywalizację sportową rozpoczęły przedszkolaki, które miały do pokonania 200 metrów. W kategorii dziewcząt wygrała Inez Lewandowska z Gorzowa Wlkp. przed Julią Lewandowską z Sierakowa i Leną Marchlewską ze Strzyżewa. W tej kategorii wystartowało 25 zawodniczek. Z grona dwunastu chłopców trasę najszybciej pokonał Maksymilian Polaczek z Grodziska Wielkopolskiego przed Alanem Pawlakiem z Lwówka i Janem Tecławem z Otorowa. Uczniowie klas I-III szkół podstawowych również mieli do pokonania dystans 200 metrów. Wśród dziewcząt pierwsze miejsce zajęła Joanna Kubiak z Otorowa przed Malwiną Chamczyk i Haliną Musialską (obie Pniewy). Spośród chłopców wygrał Adrian Jaroszyk z Lwówka przed Janem Hadrianem i Wojciechem Ceglińskim (obaj Pniewy). W tej kategorii wystartowało trzynaście zawodniczek i dziesięciu zawodników. W kategorii uczniów klas IV-VI udział wzięło siedemnaście dziewcząt i jedenastu chłopców. Do pokonania mieli dystans 1000 metrów. Wśród dziewcząt zwyciężyła Antonina Kosiorek przed Dominiką Kubiak i Aleksandrą Kaczmarek. Spośród chłopców dystans najszybciej pokonał Gabriel Lewandowski przed Wojciechem Kaczmarkiem i Witoldem Tokarskim. Najsłabiej obsadzona była kategoria uczniów klas VII-VIII. Na dystansie 2000 metrów stanęły dwie dziewczyny i dwóch chłopców. Wygrała Maja Chamczyk przed Yekateryną Soloviovą oraz Jakub Golcz przed Ivanem Nikulcha.

W biegu głównym na 5 kilometrów wystartowało 60 biegaczy. Pierwszy na metę przybiegł Owidiusz Pankowski z Nowego Tomyśla, przed Tomaszem Ostajewskim z Lwówka i Adrianem Marchlewskim ze Strzyżewa. Jako szósty linię mety przekroczył jedyny reprezentant Afryki, studiujący w Kijowie Nigeryjczyk Daniel Tobechukwu. Wśród kobiet zwyciężyła Maria Wesoła z Lwówka przed Urszulą Woźniak z Koszanowa i Magdą Cebernik z Lwówka. Z dystansem 10 kilometrów zmierzyło się 45 biegaczy. Jako pierwszy linię mety przekroczył Kacper Kmiecik z Błocka przed Adrianem Szukałą z Wronek i Dariuszem Cichym z Psarskiego. Wśród kobiet dystans najszybciej pokonała Rozalia Gapska z Piły przed Zuzanną Gapską z Pęckowa i Martą Lisek z Zębowa. W Nordic Walking podium zajęły: Danuta Postek z Poznania, Katarzyna Nowak z Pniew i Renata Krugiołka z Pniew. W kategorii męskiej zwyciężył Rafał Woźnica z Drawska przed Edwardem Tomczykiem z Poznania i Robertem Dwóżnikiem z Wronek. W tej konkurencji udział wzięło dziesięć pań i siedmiu panów. W dogtrekkingu wystartowało ze swoimi czworonogami czterech panów i dwanaście pań. Zwyciężył Marcin Sawicki z Bydgoszczy przed Piotrem Wachowiakiem z Popowa i Tomaszem Wichniarkiem z Wronek. Wśród pań najszybciej dystans z psem pokonała Magdalena Piątyszek z Sieniawy przed Magdaleną Usowską z Bydgoszczy i Joanną Zbroszczyk z Kamionek. Wymienionych zawodników wywołano do zajęcia miejsc na podium. Ponadto nagrody wręczano także w kilku kategoriach wiekowych. Najlepszych zawodników poszczególnych kategorii i konkurencji nagradzali s. Beata Mazur, s. Justyna Oleś oraz Krzysztof Matuszak.

Trudu organizacji VIII Biegu św. Urszuli wspólnie podjęli się: Burmistrz Gminy Pniewy (patron honorowy), Powiat Szamotulski, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pniewach, Stowarzyszenie Krzewienia Pedagogicznej i Duchowej Myśli św. Urszuli, Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK oraz Nadleśnictwo Pniewy.

Sławomir Chamczyk

Na zdjęciu u góry: Na starcie biegu głównego na 5 i 10 kilometrów stanęło łącznie 105 zawodników

 

 

Poprzedni
Następny