15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Memoriał karpiowy Andrzeja Kuligowskiego

Święto w fundacji „Miłośnicy Morminu”

 

Od 7 do 11 czerwca trwały pierwsze zawody karpiowe w historii fundacji „Miłośnicy Morminu”. Zawodnicy wędkowali na jeziorze Klemensowo. Pierwszego dnia nastąpiło otwarcie odnowionego domku-klubu zwanego „Bosmanem”. Życzymy, żeby takie kumulacje pozytywnych wydarzeń miały miejsce częściej.

 

Przysadzisty parterowy „Bosman” o skośnym dachu powstał prawdopodobnie kilka lat po wybudowaniu schodów prowadzących do jeziora, czyli w latach 80. XX wieku. Służył jako wypożyczalnia sprzętu wodnego, a potem klubokawiarnia. Gdy przestał być użytkowany, zaczął systematycznie chylić się ku upadkowi, chociaż szczęśliwie omijali go wandale.

 

Na ratunek „Bosmanowi”

Pewnie posypałby się do szczętu, gdyby do akcji nie weszli przedstawiciele i sympatycy stowarzyszenia „Miłośnicy Morminu” założonego w kwietniu 2022 r. Szybko zyskali zaufanie mieszkańców gminy i urzędników, gdy wiosną i latem włożyli wiele pracy w uporządkowanie i nowe wyposażenie kąpieliska nad jeziorem Mormin, odkrzaczenie drogi wzdłuż jeziora i amfiteatru i w konserwację desek na pomostach. Zabrali się za porządki przy „Bosmanie”. Posprzątali dziedziniec i teren wokół, żeby ułatwić dostęp do domku. Oczyścili dach, pozbruk i odmalowali elewacje zewnętrzne oraz elementy drewniane narażone na działanie słońca i deszczu.

W sierpniu 2022 r. stowarzyszenie podpisało z Nadleśnictwem Pniewy umowę dzierżawy na 10 lat mormińskiego stawku. W październiku uzyskało zgodę Urzędu Miasta i Gminy Ostroróg na użytkowanie „Bosmana” do 2025 r. W grudniu rozpoczął się trwający kilka miesięcy remont wnętrza „Bosmana”.

Kilka tygodni temu wspierający miłośników Morminu członkowie stowarzyszenia Klub Morsów „Wodne Niebo” podsumowali na swoim koncie facebookowym: – Jest nam niezmiernie miło, iż możemy dołożyć swoją cegiełkę i pomóc w rewitalizacji terenu nad jeziorem Mormin. Wchodząc we współpracę z fundacją „Miłośnicy Morminu”, chcemy, aby jezioro odzyskało dawny blask. Obecnie trwają prace przy remoncie „Bosmana”, który za zgodą urzędu będzie dostępny dla społeczności. Z tego miejsca chcemy razem z fundacją „Miłośnicy Morminu” bardzo podziękować za dotychczasową pomoc i wsparcie rzeczowe wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób nam pomogli. Dziękujemy także Urzędowi Miasta i Gminy Ostroróg za ufundowanie płytek podłogowych do remontu „Bosmana”. Razem można więcej!

Nie wszystko poszło jak z płatka. Złożona biurokracja i gruba warstwa mułu przy brzegu jeziora Mormin odsuwają w czasie planowany remont pomostu przy „Bosmanie”. Muł uniemożliwia wejście do wody w celu demontażu desek i przerdzewiałych elementów szkieletu. Trzeba będzie to zrobić z pływającej platformy lub zimą, gdy powierzchnię jeziora skuje lód.

 

Pierwszy memoriał A. Kuligowskiego

W sobotę 27 maja trwały finałowe porządki i wreszcie w środę 7 czerwca nastąpiło uroczyste oddanie do użytku odnowionego „Bosmana”. Wśród zaproszonych gości pojawił się burmistrz Roman Napierała, którego zaproszono do przecięcia wstęgi. Otwarcie było ważnym punktem pierwszych zawodów karpiowych – memoriału Andrzeja Kuligowskiego, pochodzącego z Ostroroga weterana wędkarstwa i aktywnego działacza poznańskiego oddziału Polskiego Związku Wędkarskiego, zmarłego 24 lipca 2021 r.

Przedstawiciele fundacji podziękowali osobom, które pomogły w remoncie „Bosmana” oraz przy organizacji zawodów. Pamiątkowa koszulka z nazwą i datą zawodów trafiła w ręce Jacka Kuligowskiego (bratanka Andrzeja Kuligowskiego) z prośbą, aby przekazał ją żonie pana Andrzeja. Pracownia cukiernicza „Słodka Sowa” z Ostroroga przygotowała unikatowy tort w kształcie domku „Bosmana”.

Pięć drużyn 2-osobowych łowiło przez 3 dni, od piątku rana do niedzieli rana włącznie, dniami i nocami. Z wody wyjęto 12 karpi i 5 amurów. Największa sztuka ważyła 14,9 kg. Po sędziowskim zważeniu i sfotografowaniu na pamiątkę ryby wracały do wody. Tak się złożyło, że jedna z nich dała się złapać dwukrotnie!

Warto było uczestniczyć w zawodach, nie tylko dla czystej satysfakcji. Nagrody rzeczowe dla najlepszych miały łączną wartość kilku tysięcy złotych, przynajmniej dwa razy większą niż dochód z wpisowego (600 zł od drużyny). Zawody wygrał duet Tomasz Malak – Michał Jądrzyk (32,6 kg). Na drugim miejscu znaleźli się Artur Chudziak i Mateusz Korpik (23,7 kg), na trzecim – Łukasz Bilski i Dominik Piechowiak (18,3 kg), na czwartym – Wojciech Woźny i Marcin Kalinowski (13,3 kg), a na piątym – Tomasz Bendzik i Maciej Łuszczak (12,8 kg).

W organizacji memoriału czynnie pomagały lub sponsorowały go instytucje, firmy i osoby – Nadleśnictwo Pniewy, leśniczy Ryszard Karwański, bar-pizzeria „Nad Morminem” Joanny i Krystiana Nogajów, firma „Kat-Bud” Tomasza Rowińskiego, Bank Spółdzielczy Duszniki oddział w Ostrorogu, Edyta Malinowska, Zbigniew Malinowski, Natalia Chudziak, Jacob Studio Design, Urząd Miasta i Gminy Ostroróg, OSP Ostroróg, Brico-Marche Szamotuły, Jacek Kaczmarek, Jacek Pazderski, Pogotowie Opałowe „Fafirek”, Pomoc Drogowa i Auto Naprawa Tomasza Biskupa, „Elektro-Automatyka” Mariusz Paplaczyk, Mateusz Golcz, kwiaciarnia „Dorota”, sklep wędkarski „Invader” i skład budowlany „Hebo”.

Część z wyżej wymienionych pomagała także (czynnie lub rzeczowo) przy pracach porządkowych i remontowych nad jeziorem Mormin. Do tej starszej listy trzeba dołączyć sklep wędkarski w Ostrorogu, burmistrza Romana Napierałę, hurtownię rybno-spożywczą „Delfin” i Kancelarię Radców Prawnych A. Pieścik, W. Pietrzykowski i W. Wolniewicz. Wielu dobroczyńców wolało zachować anonimowość.

RB

 

W sobotę 27 maja trwała zmasowana akcja porządkowa koło „Bosmana” i w jego wnętrzu

 

Na zdjęciu u góry:

Dumni i szczęśliwi uczestnicy i organizatorzy pierwszych zawodów karpiowych

Poprzedni
Następny