15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Gmina Wronki bierze się za ścieżki rowerowe

Czy gmina zaufa nowym projektantom?

 

Urząd Miasta i Gminy Wronki wkrótce rozstrzygnie przetarg na wykonanie dokumentacji dla czterech zadań na drogach gminnych. 12 czerwca nastąpiło otwarcie ofert i stało się jasne, że mamy młodego gracza na rynku. Najkorzystniejsze cenowo propozycje złożyło biuro Inżynieria Drogowo-Sanitarna IDS Koncept Sp. z o.o. z Torunia.

W ramach pierwszej części gmina Wronki zleci przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na budowę 850 metrów dwukierunkowej, asfaltowej ścieżki rowerowej przy drodze gminnej nr 250043P. Brzmi zagadkowo, prawda? Chodzi o ścieżkę wzdłuż krętej asfaltowej drogi w Stróżkach. Tej, która wiedzie od najstarszej części wsi, przez skrzyżowanie z obwodnicą do parkingu koło Samsunga. Ścieżka ma wpiąć się w istniejące ścieżki-chodniki. Będzie dopuszczać ruch pieszych. Po jej wybudowaniu uda się wreszcie dojść po twardym ze Stróżek do ul. Mickiewicza we Wronkach. Dziś trzeba iść piaszczystym poboczem, a czasami schodzić na jezdnię, żeby ominąć przydrożne krzaki. Od lat o budowę tej ścieżki zabiegają sołtys Karolina Krygier i radny Marcin Wilk. Oferta IDS Koncept Sp. z o.o. opiewa na kwotę 100 614 zł, czyli połowę tego (200 tys. zł), czego spodziewała się gmina.

Część II zakłada wykonanie dokumentacji na rozbudowę ulicy Mickiewicza we Wronkach. Dokładniej rzecz biorąc, plan przewiduje zaprojektowanie 1230 metrów dwukierunkowej, asfaltowej ścieżki rowerowej po północnej stronie jezdni, z przejazdem przez skrzyżowanie ul. Chrobrego i Mickiewicza oraz obiektu mostowego dla ścieżki nad rowem melioracyjnym koło zakładów Amica. Przy okazji mają być zaprojektowane dwa lewoskręty na ul. Mickiewicza – w stronę al. Niepodległości i głównego wjazdu do Amiki. Najkorzystniejsza oferta wyniosła 220 170 zł brutto, czyli 10% więcej niż się spodziewano.

Część III przewiduje przygotowanie dokumentacji na przebudowę drogi gminnej w Biezdrowie-Osadach. Zakres projektu ma objąć nową nakładkę bitumiczną na drodze, budowę asfaltowej dwukierunkowej ścieżki pieszo-rowerowej o długości 2,96 km po północnej stronie jezdni, budowę zjazdów do posesji z kostki betonowej lub z asfaltu oraz częściowe skanalizowanie rowów. Gmina zamierzała wydać do 240 tys. zł. Z propozycji firmy z Torunia wynika kwota zaledwie 142 680 zł.

W porównaniu do wyżej wymienionych część IV jest drobiazgiem. Projektant ma przygotować dokumentację dla 60 metrów utwardzenia przy ul. Partyzantów. Zniszczoną nawierzchnię bitumiczną ma zastąpić kostka brukowa, betonowa lub granitowa. Gmina kalkulowała, że na dokumentację wystarczy 6750 zł. Najniższa cena wyniosła 15 990 zł.

W przypadku części I, II i III projektanci dostaną 540 dni na przygotowanie dokumentacji, a w części IV 120 dni, licząc od dnia podpisania umowy. Teoretycznie bilans finansowy postępowania jest korzystny. Gmina zamierzała wydać na cztery pakiety dokumentacji niespełna 647 tys. zł, a z otwarcia ofert wynika suma 479 tys. zł.

Czekamy na rozstrzygnięcie przetargu, co nie jest łatwe. Biuro z Torunia jest bowiem nowalijką. Zostało założone w kwietniu 2023 r. przez Martę i Damiana Cybulskich. Wymagane uprawnienia mają, ale czy gmina im zaufa?

RB

 

Foto:

Nareszcie! Po latach błagań mieszkańców gmina Wronki zamierza zlecić budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi gminnej nr 250043P w Stróżkach. Zdjęcie pokazuje zakręty przed skrzyżowaniem z obwodnicą Wronek. Ścieżka będzie zaprojektowana po lewej stronie jezdni

Poprzedni
Następny