15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kto kupi dawny skup złomu?

Miasto Obrzycko sprzedaje półtora hektara terenu

 

W lipcu burmistrz Obrzycka ogłosił pierwszy ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż 1,5-hektarowej nieruchomości przy ulicy Wronieckiej. Jeszcze 8-9 lat temu działało na niej Przedsiębiorstwo Przerobu Surowców Wtórnych Ireneusza Tomkowiaka.

Po śmierci właściciela firmy tę nieruchomość zgodnie z prawem musiał przejąć Urząd Miasta Obrzycko. Tak dzieje się, gdy nie ma komu przekazać majątku lub spadkobiercy odmawiają przyjęcia spadku.

Dziś nieruchomość leży na działkach nr 154/3, 154/4, 154/5 i 154/6 powstałych po podziale działki nr 154/2 i liczy 15126 m² powierzchni. Z księgi wieczystej wynika, że jest obciążona hipotekami o łącznej wartości 1,715 mln zł. Przyszłość wygląda jednak dość optymistycznie. W kwietniu 2023 r. Urząd Miasta zawarł ugodę z firmą windykacyjną „Intrum Justitia Debt Fund”, która kilka lat temu przejęła hipotekę umowną zwykłą o wartości 1 mln złotych i hipotekę umowną kaucyjną o wartości 500 tys. złotych. Dogadano się, że część pieniędzy ze sprzedaży działek posłuży spłacie wierzytelności. Gdy wpłyną pieniądze ze sprzedaży, obie hipoteki zostaną wykreślone z księgi wieczystej. Z kolei biuro mLeasing Sp. z o.o. złożyło oświadczenie, że jego wierzytelność zabezpieczona hipoteką przymusową kaucyjną o wartości 215 tys. zł została spłacona i zapis o hipotece będzie wykreślony z księgi wieczystej.

Temat nieruchomości na ul. Wronieckiej był omawiany na sesji Rady Miasta 26 kwietnia 2023 r. Podsumowując w jednym zdaniu, miasto nie zarobi na sprzedaży, ale uniknie wielu kosztów. Burmistrz Igor Kołoszuk zreferował radnym: – Po 3 latach zawarliśmy ugodę z głównym wierzycielem. Mamy zielone światło do sprzedaży tej nieruchomości. Wycena wyszła na kwotę 1,2 mln złotych i za tyle powinniśmy teren sprzedać. Nawet jeśli sprzedamy za więcej, to nic nie zarobimy, bo jest długa kolejka wierzycieli. Najważniejsze, że wreszcie rozwiążemy poważny problem, który wisiał nad miastem jak topór. Umożliwimy kolejnej firmie działalność na tym terenie. Są tam nałożone pewne ograniczenia w studium zagospodarowania.

Skarbnik miasta Mirosława Szwedek dodała: – Miasto zaoszczędzi sobie kosztów sądowych, mediacji i zastępstwa prawnika. Jeśli sprzedamy teren, to powinniśmy być z tego bardzo zadowoleni. Mamy na to czas do końca 2023 roku. Jeśli nam się nie uda, to komornik sprzeda nieruchomość za mniejsze pieniądze. Dobrze układa się nam współpraca z głównym wierzycielem, który może wspomóc sprzedaż reklamą. Cztery działki są wpisane na jednej księdze wieczystej, a ich sprzedaż jest możliwa tylko w pakiecie.

W skład nieruchomości wchodzą także stróżówka o powierzchni 19 m² dla obsługującego wagę i hala magazynowa o powierzchni 943 m² z piętrową częścią biurowo-socjalną. Hala jest zdewastowana, ale rokuje nieźle na przyszłość, gdyż jej ściany, stropy i dach są w stanie zadowalającym.

Cenę wywoławczą ustalono na wspomniane wyżej 1,2 mln złotych netto. Przetarg odbędzie się 25 września o godz. 10 w sali sesyjnej na drugim piętrze obrzyckiego ratusza.

RB

 

Zdjęcie:

Cena wywoławcza dawnego skupu złomu przy ul. Wronieckiej w Obrzycku została ustalona na 1,2 mln zł netto. Czy znajdzie się chętny? W tle widoczny jest komin nieczynnej piekarni. Tamta nieruchomość też czeka na zlitowanie jednak z nią Urząd Miasta nie ma nic wspólnego.

Poprzedni
Następny