15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kryteria przyjęć do przedszkoli budzą wątpliwości rodziców

Preferowane dzieci mieszkające na terenie gminy

 

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli prowadzonych przez gminę Szamotuły. Niestety, nie dla wszystkich starczyło miejsc. Rodzice dzieci nieprzyjętych szukają ratunku w odwołaniach. Ostateczne wyniki, jak zapewnia Maciej Adamski, dyrektor Centrum Usług Wspólnych w Szamotułach, będą znane w połowie maja.

 

Jak dowiadujemy się z opublikowanych przez przedszkola wyników rekrutacji,  poszczególne placówki przyjęły: Miś – 30 dzieci (w tym sześcioro 5 i 6-latków), Rzepka – 24, Jarzębinka – 33, Janek Wędrowniczek – 18, Muchomorek w Otorowie – 8 i Biedronka w Gałowie – 9.

Jeden z rodziców (proszący o zachowanie anonimowości) zwrócił nam uwagę na kryteria naboru, jego zdaniem, krzywdzące dzieci zamieszkałe na terenie gminy Szamotuły.

– Moim zdaniem, regulamin rekrutacji do przedszkoli publicznych utrudnia dostanie się do przedszkoli na terenie gminy Szamotuły dzieciom mieszkańców, a faworyzuje mieszkańców innych gmin pracujących tutaj. A przecież to mieszkańcy płacą tu podatki… Punkt 4 regulaminu w przypadku dzieci dojeżdżających z rodzicem, przyznaje im 5 punktów, a jeżeli rodzice pracują na terenie gminy, to tych punktów nie mają. Wydaje mi się to dziwne i bardzo niesprawiedliwe – stwierdza nasz czytelnik.

I dodaje: – Według mnie sytuacja wygląda tak (podaję przykładowo): oboje  rodzice pracują, pierwszy raz starają się o przyznanie miejsca w przedszkolu, dziecko nie ma rodzeństwa. Na drugim etapie rekrutacji otrzymują:

20 punktów (dwoje rodziców pracujących = 20 punktów). A w przypadku dzieci dojeżdżających: 20 punktów (dwoje rodziców pracujących) + 5 punktów  (dziecko zamieszkuje poza gminą, rodzic pracuje na terenie gminy) = 25 punktów, czyli dziecko spoza gminy ma zawsze więcej punktów. Według mnie jest to dziwne… Jeżeli do tej symulacji dodamy inne kryteria, to zawsze różnica będzie wynosiła te przedmiotowe 5 punktów.

O wyjaśnienie wątpliwości zgłaszanych przez rodzica, poprosiliśmy urząd miejski.

– W pierwszym etapie rekrutacji obowiązuje zasada, że do przedszkola w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci zamieszkałe na terenie gminy Szamotuły, dzieci objęte rocznym obowiązkowym przygotowaniem przedszkolnym, a następnie dzieci nabywające prawo do wychowania przedszkolnego – wyjaśnia Tomasz Grabowski, rzecznik prasowy urzędu. – Drugi etap naboru (o którym wspomina czytelnik) odbywa się wówczas, gdy przedszkole po pierwszym naborze posiada jeszcze wolne miejsca. Na tym etapie rekrutacji komisja ocenia spełnianie kryteriów określonych przez Gminę Szamotuły, w tym również przyznające dodatkowe punkty za fakt, że jeden z rodziców dziecka pracuje na terenie gminy.

Wprowadzone zapisy regulaminowe na obu etapach rekrutacji preferują zatem dzieci mieszkające na terenie Miasta i Gminy Szamotuły, a w następnej kolejności dają większe szanse rodzicom pracującym na terenie gminy Szamotuły.

(mal)

Poprzedni
Następny