15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Krótka wizyta gospodarska na w Jastrowie

Goście podziwiali odnowioną szosę i rondo

W poniedziałek 29 sierpnia wojewoda wielkopolski Michał Zieliński oraz minister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak uczestniczyli w symbolicznym odbiorze zmodernizowanej drogi powiatowej nr 1855P Jastrowo – Śmiłowo.

Wśród gości, którzy zgromadzili się w południe przy rondzie w Jastrowie, znaleźli się również posłanka na Sejm Marta Kubiak, przewodniczący Rady Powiatu Szamotulskiego Radosław Łanoszka i burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek.

Dla gości „zagranicznych” był to jeden z punktów programu poniedziałkowej wizyty w naszym powiecie. Odbiór miał charakter nieformalny, gdyż ruch pojazdów i rowerów na zmodernizowanym odcinku odbywa się bez utrudnień już od kilku tygodni.

Wicestarosta Rafał Zimny powiedział: – Mamy nadzieję, że dzięki tej inwestycji będzie się żyło łatwiej nie tylko mieszkańcom Szamotuł, ale także powiatu, którzy jeżdżą przez tę okolicę. Droga, którą oddajemy dzisiaj, liczy 2243 metry długości. Do tego wybudowano ścieżkę pieszo-rowerową o długości 2,5 km, około 200 metrów chodnika w Śmiłowie przy skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 184 i dwa przystanki autobusowe z zatoczkami. Całość drogi została odwodniona. Są odtworzone rowy, a na pewnym odcinku jest wybudowana kanalizacja deszczowa.

W terenie zabudowanym Śmiłowa nowa jezdnia ma szerokość 7 metrów, a poza terenem zabudowanym 6,5 metra. Rondo w Jastrowie wyposażono w latarnie.

Starosta Beata Hanyżak przypomniała, że wśród obecnych są również przedstawiciele Zarządu Dróg Powiatowych, liczna reprezentacja wykonawcy Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych S.A. w Szamotułach oraz inspektor nadzoru. Kilka minut później wspomniała o niebagatelnej kwocie, którą trzeba było wydać. Koszt modernizacji odcinka drogi Jastrowo – Śmiłowo i budowy ronda w Jastrowiu sięgnął 7 287 440,83 zł. Powiat uzyskał na ten cel dofinansowanie 4 117 873,78 zł (56,5% wartości) z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Grzegorz Piechowiak pogratulował nowej inwestycji i życzył, żeby droga służyła bezpiecznie.

– Jeszcze wiele rzeczy mamy do zrobienia, bo jak jedzie się przez Szamotuły, to prawie na pewno stanie się przed zamkniętym przejazdem kolejowym. Być może w przyszłości uda się zrealizować jakiś pomysł na to, żeby tę trudność pominąć – stwierdził. Marta Kubiak doceniła wysoką jakość wniosku o dofinansowanie złożonego do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zasugerowała, żeby powiat składał kolejne.

Michał Zieliński przypomniał, że przebudowa drogi nr 1855P jest zadaniem wieloletnim: – Samorządy stoją przed dylematami. Mają olbrzymie zadania, których nie da się zrealizować w jednym kawałku. Tak jak to zadanie, które jest realizowane etapami. Mamy właśnie końcówkę II etapu. W tle za nami widzimy, że jest realizowany III etap, który zakończy przebudowę całego, bardzo ważnego dla mieszkańców powiatu szamotulskiego ciągu Śmiłowo – Jastrowo – Gałowo.

Wspomniana przez wojewodę przebudowa 1,5-kilometrowego odcinka Jastrowo – Gałowo została zaprojektowana w pracowni „Vegur” Magdaleny Nowak z Suchego Lasu. Jezdnia będzie przystosowana do ruchu ciężkich pojazdów, poszerzona do 6,5 metra i z wyznaczoną linią środkową. Wzdłuż szosy powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych S.A. w Szamotułach, proponując cenę 4 071 863,22 zł. Ku radości przedstawicieli powiatu wartość jest wyraźnie niższa od maksymalnej kwoty, którą zarezerwowano na ten cel (4 666 837,88 zł brutto). W lutym 2022 r. potwierdzono, że powiat odzyska 2 757 129 złotych w ramach dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Przebudowa ma być ukończona do 31 października 2022 r.

RB

 

Na rondzie panował spory ruch pojazdów, więc nie przecinano wstęgi. Goście po kolei zabierali głos, a potem pozowali do zdjęć, stojąc na obwodzie centralnej wyspy skrzyżowania

 

 

Na zdjęciu nad tekstem: Trwa już przebudowa odcinka Jastrowo – Gałowo. Po jej zakończeniu będziemy wreszcie mieć gotową południowo-zachodnią pół-obwodnicę Szamotuł, łączącą drogi wojewódzkie nr 184 i 187. Jej głównymi użytkownikami są mieszkańcy gminy Ostroróg, jadący w kierunku Poznania

Poprzedni
Następny