15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Koreańczycy inwestują pod Bytyniem

Pierwsza w Europie

            Koreański koncert Aju Steel inwestuje w gminie Kaźmierz. Między Bytyniem, a Młodaskiem, przy drodze krajowej nr 92 powstaje firma, która docelowo ma zatrudniać 220 osób.

Koreańczycy zakupili w gminie Kaźmierz 13 ha gruntu. W pierwszym etapie inwestycji ma powstać obiekt o powierzchni ponad 3 ha, z czego około 2,8 ha zajmie hala produkcyjna. W niej produkowane będą elementy z blachy, które trafiać będą głównie do Samsunga.

Lokalizacja podwykonawcy koreańskiego producenta sprzętu AGD nie jest przypadkowa. Aju Steel poszukiwało gruntów niedaleko oddalonych od wronieckiego zakładu znanej marki. Pierwszy etap inwestycji ma być ukończony w ciągu dwunastu miesięcy. Wówczas koreański koncern będzie chciał zatrudnić około 100 osób. Do 2025 roku Aju Steel planuje ukończyć kolejne dwie hale produkcyjne. To spowoduje wzrost zatrudnienia o kolejne 120 osób.

Z inwestycji w gminie zadowoleni są włodarze. Zastępca wójta gminy Kaźmierz Ryszard Gąska uważa, że znaczącym czynnikiem, który spowodował uruchomienie gruntów przez lata nie wzbudzających zainteresowania inwestorów były zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, polegające na zwiększeniu parametrów budynków stawianych na gruntach przeznaczonych pod działalność gospodarczą, jak też na zwiększeniu powierzchni zabudowy tych gruntów. Istotnym czynnikiem jest też zjazd z drogi krajowej nr 92, który wykonano podczas ostatniej modernizacji „krajówki”. Wójt Zenon Gałka nie ukrywa satysfakcji ze wzrostu dochodów gminy w najbliższych latach.

Po zakończeniu pierwszego etapu budowy inwestycji, firma będzie uiszczać podatek z tytułu działalności gospodarczej w wysokości ok. 1,5 mln złotych rocznie. To znaczna kwota dla naszego budżetu – mówi wójt Gałka. Kolejne miliony będą wpływać po oddaniu następnych etapów budowy. Profity gmina Kaźmierz będzie osiągać również z tytułu innych należności, a mieszkańcy będą mieli na terenie gminy silnego pracodawcę.

Aju Steel w ramach swojej działalności ma uruchomić innowacyjną produkcję elewacji natryskowych. Do tej pory swoją działalność firma prowadziła w Korei Południowej, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Inwestycja pod Bytyniem będzie pierwszą filią Aju Steel w Europie.

Sławomir Chamczyk

Zdjęcie: Wójt Zenon Gałka spodziewa się wzrostu dochodów podatkowych z tytułu działalność koreańskiego koncernu

Poprzedni
Następny