15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kiedy remonty kolejnych ulic w Obrzycku?

Szukają pieniędzy z zewnątrz

Od marca Urząd Miasta Obrzycko skrupulatnie relacjonował na Facebooku przebieg ukończonego już remontu ul. Kopernika. Co rusz wzbudzało to komentarze internautów w stylu: – A co z ulicą…? – I tu padały kolejne nazwy. Burmistrz Igor Kołoszuk poczuł się wywołany do tablicy.

Przygotował odpowiedź całkiem długą jak na zwyczaje Internetu: – Faktem jest, że ulica Wroniecka to powód do wstydu. Podobnie jak Podgórna, Mickiewicza, Prusa czy Staszica. Mieszkaniec płaci podatki i chce mieć nową drogę. To zrozumiałe. Na zachodniej rubieży miasta powstaje sporo nowych domów, zwiększa się ruch. Remont Wronieckiej jest konieczny. Trudno oczekiwać od każdego obywatela, że zapozna się z sytuacją i możliwościami naszego budżetu, z poziomem zadłużenia czy kosztami jego obsługi. W Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za rok 2019 miasto Obrzycko zajmuje drugie miejsce od końca: 234 na 235 gmin miejskich.

Kołoszuk przypomniał, że urząd miasta podejmował próby znalezienia zewnętrznych źródeł finansowania: – Przez 12 miesięcy urzędowania nie udało mi się pozyskać środków na przebudowę ulicy Wronieckiej. Zdecydowaliśmy się na przyjęcie dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na remont ulicy Kopernika. W połączeniu z koniecznością zaciągnięcia kredytu na ponad 600 tys. zł na ulicę Powstańców Wielkopolskich wyczerpuje to w tym momencie naszą zdolność prowadzenia nowych dużych inwestycji. A bieżących potrzeb mniejszych są dziesiątki.

Reasumując: nie stać nas w tym momencie na taką inwestycję. Będziemy jednak starali się rozwiązać problem ulicy Wronieckiej, szukając środków zewnętrznych i remontując nawierzchnię etapami.

RB

Poprzedni
Następny