15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Kibice Sparty wybrali jedenastkę stulecia

Niespodzianki nie było. Królowały „złote” lata siedemdziesiąte

Nie tak dawno pisaliśmy o hucznych obchodach setnych urodzin „Sparty” Szamotuły. Na zakończenie roku jubileuszowego, klub zorganizował plebiscyt – kibice wybierali „złotą jedenastkę”. W czwartkowy wieczór 15 grudnia w sali konferencyjnej Hotelu Maraton w Szamotułach, prezes Sparty Maciej Bździel ogłosił listę jedenastu najlepszych piłkarzy stulecia. Dla niektórych byłych piłkarzy, to wydarzenie z pewnością zapadnie w pamięci na długo.

– Do wyboru „złotej jedenastki” nominowanych było 35 byłych piłkarzy. Pięciu bramkarzy i po dziesięciu grających w polu w trzech formacjach: w obronie, pomocy i ataku. Listę nazwisk stworzono na podstawie statystyk prowadzonych od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Po wielu długich dyskusjach, ostateczny kształt listy nominowanych zatwierdziła specjalnie powołana przez zarząd klubu kapituła – tłumaczył były piłkarz i trener Sparty Marian Kurowski.

Głównymi kryteriami wyłonienia nominowanych była ilość rozegranych meczów i poziom rozgrywek. Na liście tej znaleźli się bramkarze: Ireneusz Grzegorzewski, Bernard Kierzek, Bogdan Kochański, Tadeusz Baraniak, Maciej Markiewicz; obrońcy: Wacław Brzoska, Tadeusz Kalotka, Stanisław Koput, Henryk Magdziarek, Zygmunt Lisiak, Roman Maćkowiak, Hieronim Piechota, Tadeusz Proszyk, Jacek Vidura, Jacek Tacik; pomocnicy: Jerzy Bajdziński, Paweł Kąkol, Marian Kurowski, Wojciech Kąkol, Marek Pawłowicz, Zbigniew Pawłowicz, Sylwester Lala, Zbigniew Pater, Zdzisław Siąkowski, Ryszard Starosta; napastnicy: Bogdan Białasik, Krzysztof Franke, Arkadiusz Kolat, Roman Gierczyński, Zenon Kąkol, Marian Pupka, Konrad Piechowiak, Tadeusz Słomiński, Przemysław Szała, Stanisław Wojciechowski.

W konkursie głosowano na profilu Facebook i za pomocą SMS. Przez kilka tygodni kibice mogli typować swoje „złote jedenastki” i oczywiście zachęcać do udziału innych głosujących. Efekt był taki, że po podliczeniu wyników okazało się, że łącznie oddano około 10 000 głosów. Kiedy w grudniu kapituła zakończyła swoją pracę – niespodzianek nie było. Zgodnie z oczekiwaniami, na listę najlepszych trafili piłkarze występujący w Sparcie Szamotuły głównie w latach siedemdziesiątych. I tak, najlepszym bramkarzem wybrany został Bernard Kierzek. Najlepsi obrońcy to: Jacek Vidura, Tadeusz Kalotka, Henryk Magdziarek. Pomocnicy: Wojciech Kąkol, Marian Kurowski, Tadeusz Proszyk, Paweł Kąkol. Napastnicy: Roman Gierczyński, Konrad Piechowiak, Zenon Kąkol.

Maciej Lesicki

Na zdjęciu u góry: Legendy Sparty – Tadeusz Słomiński (z lewej) i Marian Kurowski

 

 

Zenon Kąkol (z lewej), najlepszy snajper „złotej jedenastki stulecia”. W Sparcie Szamotuły jako napastnik rozegrał 478 meczów, strzelając w nich 196 bramek

Poprzedni
Następny