15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Mamy dotację na żłobek

976 tysięcy złotych na gminną placówkę w Nowej Wsi

W czwartek 12 października we wronieckim ratuszu podpisano umowę na dofinansowanie utworzenia gminnego żłobka przy ul. Szkolnej w Nowej Wsi. Wkrótce spodziewamy się ogłoszenia przetargu na dostosowanie budynku do nowych potrzeb.

Sygnatariuszami umowy byli wojewoda wielkopolski Michał Zieliński, burmistrz Mirosław Wieczór i skarbnik gminy Marlena Heliasz. Urząd Miasta i Gminy Wronki otrzyma 976 812 zł dotacji z ministerialnego programu Maluch+. Źródłem pieniędzy będzie Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) oraz z Europejski Fundusz Społeczny Plus w ramach unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Gmina Wronki zamierza utworzyć żłobek dla 24 dzieci w wieku do lat 3. Do tego zadania będzie dostosowany najstarszy parterowy budynek Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Nowej Wsi, oddany do użytku w 1867 r. Po otwarciu nowego kompleksu szkolnego można go wykorzystać inaczej. Po remoncie budynek powinien być gotowy do nowej funkcji wiosną lub wczesnym latem 2024 r.

Swoją chwilę radości miał także wójt gminy Lubasz Marcin Filoda i skarbnik tamtejszego Urzędu Gminy Renata Fąferek, którzy we Wronkach podpisali umowę na dofinansowanie kwotą 1 139 614 zł utworzenia żłobka dla 28 dzieci w Lubaszu. Powstanie w projektowanej dobudówce przy istniejącym gminnym przedszkolu „Bajka”.

Dotacje przyznawane w ramach programu Maluch+ są obliczane według liczby miejsc w planowanej placówce. Na każde dziecko w żłobku gminne samorządy otrzymują 47 000 zł i 50 groszy brutto. W efekcie pierwszego rozdania pieniędzy z programu Maluch+ w całym kraju powstało około 6 tysięcy miejsc w żłobkach. Dzięki drugiemu przybędzie kolejnych 8 tysięcy.

RB

Foto: W czwartek 12 października dokumenty o dofinansowaniu utworzenia żłobka podpisali (od lewej) burmistrz Mirosław Wieczór, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński i skarbnik gminy Wronki Marlena Heliasz

Poprzedni
Następny