15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Karolina Bloch kontra Jarosław Libera

Będzie druga tura wyborów w Ostrorogu

Pięć kandydatur na burmistrza w gminie Ostroróg sprawiło, że doczekamy się drugiej tury wyborów. Natomiast skład Rady Miejskiej zapewni nam wiele zwrotów akcji w ciągu 5-letniej kadencji. Niezależnie od tego, kto wygra 21 kwietnia, będzie musiał nauczyć się sprawnie działać, mając pewne wsparcie tylko u 3 z 15 radnych. No i wybory w gminie Ostroróg kilkukrotnie potwierdziły, że każdy głos jest ważny. Kilka osób zostało radnymi o włos.

W cyfrach największe poparcie zdobył Jarosław Libera, uzyskując 843 głosów, czyli 35,77% poparcia. Jego skromna technika chodzenia bez rozgłosu od domu do domu i rozmawiania z mieszkańcami okazała się całkiem skuteczna. Dalej znaleźli się Karolina Bloch (561 głosów – 23,80% poparcia), Jacek Kuligowski (396 głosów – 16,80%), Radosław Barczyk (316 głosów – 13,51%) i Rafał Szorcz (241 głosów – 10,22%).

W drugiej turze 21 kwietnia zmierzą się więc Karolina Bloch i Jarosław Libera. Trudno dziś wyrokować, jakie będą przepływy głosujących. Ilu tych, którzy nie zagłosowali na Liberę lub Bloch w pierwszej turze, wybierze ich teraz? Wiadomo, że dla „przechodnich” wyborców będzie to głosowanie na kandydaturę „zastępczą”.

Oryginalnie prezentuje się skład rady, gdyż 6 mandatów dostały osoby z komitetu „Jesteśmy dla Was”, z którego startował na burmistrza Rafał Szorcz. Jednocześnie zarejestrował się jako kandydat na radnego. I ten scenariusz rezerwowy, na wypadek gorszego wyniku w wyścigu o fotel burmistrza, u niego się sprawdził. W Radzie Miejskiej zasiądą Rafał Szorcz (wybrany ponownie i nieustannie od kilku kadencji, ale z przewagą zaledwie 2 głosów nad Mariuszem Kiełbikiem), Barbara Ratajczak (ponownie, z przewagą 1 głosu), Krzysztof Szal (ponownie), Barbara Kalemba (powrót po dwóch kadencjach przerwy, wygrana z przewagą 1 głosu), Tomasz Gidaszewski i Izabela Rais-Klauze (ponownie).

Z ramienia komitetu Jarosława Libery „Nowoczesna Gmina” mieszkańcy wybrali do Rady Miejskiej Tomasza Antoniewskiego (ponownie), Sławomira Przybysza i Arkadiusza Kaczmarka. Komitet z Karoliną Bloch „Zmiana Ostroroga zaczyna się dziś” wprowadzi Martę Napierałę-Werner, Paulinę Bendzik i Agnieszkę Jagielską zaś komitet „Młodość Świeżość Energia” Radosława Barczyka – Sebastiana Gomulskiego i Mateusza Czaprackiego (z 1 głosem przewagi nad Robertem Bartkowiakiem). Z komitetu Jacka Kuligowskiego do rady wejdzie jeden radny: Mariusz Przybysz powróci do Rady Miejskiej po jednej kadencji przerwy. Uzyskał 55 ze 187 głosów oddanych w okręgu nr 10, wygrywając z Marcinem Mospinkiem („Nowoczesna Gmina”) o jeden głos. Przewodniczący rady, ktokolwiek będzie nim wybrany, szybko nauczy się oddawać głos radnym Przybyszom, wymieniając ich również po imieniu, żeby uniknąć pomyłek.

Skład rady oznacza, że Karolina Bloch lub Jarosław Libera – zależnie kto z nich wygra w drugiej turze – będą musieli wykazać się dobrymi zdolnościami negocjacyjnymi, żeby płynnie współpracować z Radą Miejską. Liczba radnych z ich komitetów będzie niewystarczająca do samodzielnego zarządzania gminą. Część radnych okaże się „swingująca” w głosowaniach uchwał – raz będą sprzyjać osobie na fotelu burmistrza, innym razem będą przeciw. Spośród ubiegających się o reelekcję radnych kadencji 2018-2024 do nowego składu nie weszli: Mateusz Golcz, Adam Jaskulski, Halina Maciejewska, Jarosław Oszmałek i Leszek Smogulski,

Co ciekawe, na stronie ostroroskiego ratusza próżno szukać zwięzłego podsumowania wyborów. Są tam jedynie zeskanowane protokoły z 15 okręgów wyborczych, które delikatnie mówiąc, nigdy nie słynęły z przejrzystości (w czasach analogowych tłumaczyliśmy je dla Was z języka wyborczego na polski). Zupełnie jakby ktoś w ratuszu uznał: – Radźcie sobie, my nie mamy czasu. – O ratunek mieszkańcy Ostroroga poprosili więc portal internetowy „Moje Wronki” (sic!), który takie podsumowanie przygotował i opublikował na swoim profilu facebookowym. Czy ten wyborczy tumiwisizm w urzędzie obrazuje atmosferę rezygnacji, która w nim teraz zapanowała?

RB

 

Foto u góry: Pierwszą turę wyborów burmistrzowskich wygrał Jarosław Libera (35,77% poparcia)

W drugiej turze wyborów z Jarosławem Liberą zmierzy się Karolina Bloch. W pierwszym głosowaniu uzyskała 561 głosów (23,80% poparcia)

Poprzedni
Następny