15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Jezioro koło Samołęża bez pomostu

Temat trzeciego kąpieliska zamrożony

Pod koniec listopada rozebrano pomost nad jeziorem Samołęskim, formalnie wyłączony z użytkowania od półtora roku. Nie zanosi się, aby gmina Wronki zafundowała w tym miejscu nowy. Internauci irytują się i dziwią, czemu nie chce inwestować w miejsce wypoczynku i rekreacji z tradycjami, położone najbliżej miasta.

Przypomnijmy, że w maju 2021 roku podczas corocznej kontroli okazało się, że stan techniczny pomostu wyklucza dalsze użytkowanie. Korozja miała zrobić takie spustoszenie, że nie nadawał się do naprawy.

W wyniku okresowej kontroli stanu technicznego pomostu w Samołężu, między innymi z uwagi na duży stopień skorodowania elementów konstrukcyjnych, obiekt zostaje wyłączony z użytkowania. O zaleceniach wynikających z protokołu kontroli został powiadomiony Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szamotułach” – brzmiał wtedy komunikat wronieckiego ratusza.

We wrześniu 2021 r. w posiedzeniu komisji oświaty, kultury i spraw społecznych Rady Miasta i Gminy Wronki wzięli udział Anna Lum, prezes „Ringabuliny” i Jan Kalinowski, komendant przystani nad jeziorem i harcerz 5. Wodnej Drużyny Harcerskiej im. Floriana Marciniaka. W obliczu zakazu wejścia na stary pomost poprosili o wymianę na nowy, choćby mniejszy. Pozwoliłoby to na bezpieczne prowadzenie np. szkolenia wodnego dla młodszych harcerzy 5. WDH. Wtedy padły zapewnienia, że radni pochylą się nad tym tematem podczas dyskusji nad budżetem gminy w 2022 r. Kolejne miesiące mijały bezczynnie, a pomost czekał rozbiórkę.

Komentujący demontaż internauci narzekali na facebookowym profilu gminy Wronki, że wroniecki samorząd przez lata nie dbał o konserwację pomostu. W odpowiedzi czytali ripostę: – „Na terenie gminy znajdują się dwa kąpieliska, w które od lat inwestujemy. Jezioro w Samołężu kąpieliskiem nie jest”.

Ludzie zgłaszali też uwagi co do porządku przy rozbiórce konstrukcji, pozostawionych kawałków betonu i plam substancji ropopochodnych w wodzie. To prawda, że maszyny brodziły w wodzie, ale prawo wodne zezwala na to podczas prac inwestycyjnych lub utrzymaniowych. W trakcie kontroli poznańskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego wykonanej 1 grudnia nie potwierdzono skażenia wód jeziora czy śnięcia ryb. W piątek 9 grudnia, na powierzchni płytkiej kałuży na betonowym nabrzeżu, było jednak widać charakterystyczne tęczowe zanieczyszczenie. Trudno jednak wyrokować co się do niego przyczyniło – czy jedna z maszyn, czy np. parkujący tuż nad brzegiem samochód z drobnym wyciekiem oleju z silnika.

Przysłuchując się dyskusjom w gminnym samorządzie, można odnieść wrażenie, że gmina Wronki zapiera się o futrynę rękami i nogami, aby nie uruchomić trzeciego kąpieliska w Samołężu, mimo że w powszechnej opinii jezioro Samołęskie po stronie południowej ma czystszą wodę niż jezioro Pożarowskie (kąpielisko Wartosław) czy Radziszewskie (Chojno). Hangar nad jeziorem jest wyposażony w przyłącze energetyczne i wodociągowe, ma zbiornik bezodpływowy na ścieki. Jest to wyposażenie, którego brakuje na kąpielisku w Wartosławiu. Warto wspomnieć, że czasach świetności byłego kąpieliska w Samołężu, w sezonie wakacyjnym działał nawet kiosk z podstawowym zaopatrzeniem (żywność, napoje) przydającym się na letnisku. Stoi do dziś na tyłach hangaru przy parkingu.

W dziale budżetu „Turystyka” (wykorzystywanym w dużej mierze na opłacenie działania dwóch kąpielisk) wstępnie zaplanowano w 2023 r. wydatki wysokości 733 tys. zł. Przy perspektywie nadciągającego kryzysu, wroniecki samorząd tnie wydatki, gdzie tylko się da. Nowe są tym bardziej niemile widziane.

W piątek 9 grudnia wronieccy radni dyskutowali nad kształtem budżetu w 2023 r. Temat pomostu w Samołężu nie został poruszony. Na facebookowym profilu gminy Wronki można przeczytać: – „Szukamy rozwiązania, które od następnego sezonu umożliwi dotychczasowe wykorzystanie jeziora przez harcerzy i inne organizacje”.

RB

Foto:

Przy nabrzeżu koło hangaru nad jeziorem Samołęskim zrobiło się dziwnie pusto. Skorodowany pomost został zdemontowany, a żadnych planów następcy nie ujawniono

Poprzedni
Następny