15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Szamotulscy emeryci dzielili się opłatkiem

„Niech się spełnią wasze sny”

 

„Choć tak wiele jeszcze spraw do załatwienia, nie możemy w smutnej ciszy wiecznie trwać, wesołych świąt wam życzę, spokojnych, cichych dni, niech się zmieni wasze życie, niech się spełnią wasze sny” rozbrzmiewały słowa nastrojowej piosenki wykonywanej przez Kamilę Górną i Jakuba Herforta, jako podarunek gwiazdkowy od Szamotulskiego Ośrodka Kultury dla miejscowych seniorów.

Jak co roku szamotulski oddziale Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizował przyjęcie poprzedzające Boże Narodzenie. Była więc okazja do zachwycania się muzycznymi aranżacjami, do wspólnych rozmów, wzruszeń, obdarowywania się prezentami, dzielenia opłatkiem, wyrażania ciepłych, serdecznych słów, do napawania się radością magicznych dni i niezwykłą aurą spędzania ich wśród dobrych znajomych. Wigilijną biesiadę rozpoczął prezes szamotulskiego oddziału PZERiI Jan Marszałek.

Wraz z Nowym Rokiem niech przyjdą odważne marzenia i siły do ich spełnienia. Niech w Nowym Roku sprzyja wam szczęście, zdrowie dobrze służy. Cieszmy się więc życiem sto lat, albo dłużej – życzył wszystkim.

 

„Mimo królującego chłodu, niech serca przepełnia ciepło”

Seniorów zaszczycili obecnością liczni goście. Jednym z nich była starosta Beata Hanyżak.

Cieszę się, że kolejny raz mogę się z państwem przedświątecznie spotkać – stwierdzała. Pierwsza dama powiatu życzyła, by przedstawicielom trzeciego wieku nie zabrakło zdrowia, spokoju, troski najbliższych oraz pomyślności w Nowym Roku, bez pandemii i problemów.

Deklaruję dalsze wsparcie i współpracę z samorządem powiatowym – oświadczała stojąca na jego czele Hanyżak. W podobnym tonie wypowiadał się burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek. – Wsparcie płynęło, płynie i płynąć będzie. Macie państwo nową siedzibę związku, którą udało się wygospodarować dzięki przychylności dyrektor Iwony Lembicz-Kwatery. Formą ciągłego wsparcia będzie brak odpłatności za tą siedzibę. Macie to państwo w gratisie na najbliższe lata – zaznaczał gospodarz gminy.

Do uczestników wigilijnej biesiady zwracała się też dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Cieszę się, że już minęły ograniczenia związane z pandemią koronawirusa i że wróciliście państwo do tych spotkań. Na dobre wpisaliście się w szamotulską rzeczywistość. Bardzo cieszę się, że jesteście, bo nie wyobrażam sobie realizacji różnego rodzaju zadań w zakresie pomocy społecznej bez waszego udziału. Z okazji zbliżających się świąt życzę wszystkim obecności drugiej osoby. A nawet jeśli takiej nie ma wokół was, to życzę byście państwo znaleźli tego typu organizację, w której będziecie mogli wzajemnie się wspierać – wypowiadała się Iwona Lembicz-Kwatera.

Reprezentująca zgromadzenie franciszkanek, siostra dyrektor Ewa Szczutkowska, sprawująca pieczę nad Domem Dziennego Pobytu działającym przy szamotulskiej Betlejemce, na wyjątkowe w każdym roku dni życzyła wielu łask bożych, miłości od najbliższych, nadziei na Nowy Rok i pokoju serca.

Dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak dzielił się przesłaniem, by w zimowym okresie, kiedy króluje chłód na zewnątrz, serca emerytów przepełniało ciepło, płynące od życzliwych ludzi.

 

Nowy wiceprezes i pomysły na 2023 rok

Mimo końca roku, w szamotulskim oddziale PZERiI sporo się dzieje. Ostatnio zmienił się dotychczasowy wiceprezes organizacji. Funkcję tę pełniła Janina Spychała. Teraz jej obowiązki przejął Ryszard Rosół, od roku należący do emeryckiego grona.

– Na dniach będziemy układać plan zagospodarowania czasu wolnego w nowym roku. Jesteśmy umówieni z biurem podróży Macieja Florczyka, z którym od paru lat współpracujemy. Ma on nam przedstawić propozycje ciekawych wyjazdów w przystępnych cenach. Bo samemu trudno odnaleźć się na rynku coraz droższych ofert. Chcielibyśmy między innymi zobaczyć kanał augustowski, być może zwiedzić oceanarium we Wrocławiu. Myślimy o tym, by wybrać się do Wilna i zwiedzić Łódź słynącą nie tylko z prężnych ośrodków przemysłowych, ale również z kinematografii. Na razie są to tylko pomysły. Zobaczymy czy uda nam się je zrealizować – oznajmia prezes emeryckiej organizacji.

Jan Marszałek informuje, że podjęte zostaną starania o uzyskanie dotacji na działalność rejonowego oddziału PZERiI. Kwota wsparcia, o które ubiegali się będą emeryci, zależna będzie od ofert ustalonych dla organizacji społecznych przez gminę i starostwo powiatowe.

(bel)

 Objaśnienia zdjęć:

 

A5)  Przedświąteczne przyjęcie było okazją do zachwycania się muzycznymi aranżacjami, do wspólnych rozmów, wzruszeń, dzielenia się opłatkiem, obdarowywania się prezentami, do napawania się radością magicznych dni i aurą spędzania ich wśród dobrych znajomych

 

B2)  – Wraz z Nowym Rokiem niech przyjdą odważne marzenia i siły do ich spełnienia. Niech w Nowym Roku sprzyja wam szczęście, zdrowie dobrze służy – życzył członkom swej organizacji prezes Jan Marszałek

 

  1. C) Ryszard Rosół (z lewej) powołany został na wiceprezesa szamotulskiego oddziału PZERiI, przejmując obowiązki po Janinie Spychale. Na zdjęciu obok, uczestniczący w spotkaniu przewodniczący koła emeryckiego działającego w Obrzycku Marian Kaput

 

A1) Ważny zwyczaj, dzielenie się opłatkiem

 

 

 

 

 

 

Poprzedni
Następny