15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Szczepili się i bawili w Ordzinie

Nowe KGW Ordzin wystartowało z dużym rozmachem

Debiutujące we wrześniu 2021 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Ordzinie było głównym organizatorem festynu rodzinnego w ramach ogólnopolskiej akcji „Szczepmy się z KGW”. 19 września nie upłynął jeszcze tydzień od jego rejestracji. I wiecie co? Najstarsi mieszkańcy Ordzina nie mogli sobie przypomnieć takiego super-festynu.

Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Ordzinie Anna Tryszczyńska wspomina, jak dojrzewał pomysł: – Mieliśmy wrażenie, że Ordzin dotychczas był zapomnianą i niedocenioną wsią. Jedyną atrakcją w ciągu roku był festyn organizowany z okazji Dnia Dziecka. I w sumie od niego się zaczęło. Jakiś czas temu założyłam profil „Ordzin Wieś gmina Obrzycko” na Facebooku, dzięki któremu wiosną zwołaliśmy chętnych do sprzątania naszej miejscowości. Liczba przybyłych ludzi o dobrych sercach zaskoczyła wszystkich. Praca szła nam bardzo sprawnie, wspólnie grabiliśmy, kosiliśmy trawę, malowaliśmy ławki, zamiataliśmy spory plac przy świetlicy wiejskiej. W mojej głowie zapaliła się lampka: „Aha, czyli jednak mieszkańcy Ordzina chcą, aby coś się działo!”. Kilka dni później był Dzień Dziecka zorganizowany przez naszego radnego i sołtysa. Impreza okazała się sukcesem i kolejnym znakiem, że ludzie chcą. Niestety, z oficjalnych inicjatyw to był koniec, jednak nie dla mieszkańców. Po udanym Dniu Dziecka zaczęli spotykać się coraz częściej, indywidualnie organizując ogniska i spotkania przy muzyce. No i zaczęły się rozmowy, że miło razem jest spędzać czas i chcemy, aby działo się więcej.

Zaledwie kilka dni po rejestracji Koło Gospodyń Wiejskich w Ordzinie przygotowało swój pierwszy festyn. I od razu ustawiło poprzeczkę na wysokim poziomie (fot. KGW ORDZIN)

 

 „A może byśmy tak…”

Przełomem okazało się zebranie wiejskie we wtorek 31 sierpnia. W zakresie integracji społeczności fundusz sołecki na rok 2022 roku zakładał organizację Dnia Dziecka. Normalnie jak co roku. I tyle.

– W tym momencie, w cichej bezradności i złości, że przez resztę roku znowu nic nie będzie się działo, rzuciłam propozycję: „A może byśmy tak założyli koło gospodyń wiejskich?” Obecne panie od razu się uśmiechnęły, skomentowały, że marzyły o tym od dawna, jednak założenie takiego koła jest dość trudnym zadaniem. Trzeba odwiedzić wiele instytucji również w Poznaniu, co dla niektórych jest sporym utrudnieniem – mówi Tryszczyńska.

Okazało się jednak, że można. Akcja poszła błyskawicznie. Następnego dnia ruszył nabór chętnych do KGW Ordzin. Już 3 września odbyło się zebranie założycielskie, a 6 września Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdziła wniosek o wpis do Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich. 13 września „Koło Gospodyń Wiejskich w Ordzinie” zostało oficjalnie zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W organizacji pierwszego super-festynu wydatnie pomogła dotacja wysokości 8000 zł z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach Narodowego Programu Szczepień. Termin składania wniosków o to wsparcie upływał 15 września. Panie z Ordzina zdążyły rzutem na taśmę.

Walka z czasem była niesamowita. Dosłownie jeden dzień przed końcem składania wniosków otrzymaliśmy pozytywną decyzję o przyznaniu dotacji – podkreśla Anna Tryszczyńska. Dzięki dotacji wszystkie atrakcje były darmowe.

W środę 15 września ustawiono wielkie słomiane ozdoby-postaci (chłop i baba), które witały gości. W piątek 17 września trwały wielkie porządki wokół świetlicy. Posadzono nowe rośliny podarowane przez firmę „Ogrodnictwo Szymańscy-Tryszczyńscy”.

Szefowa KGW wspomina: – Żeby dodać dramaturgii, festyn był w niedzielę, ale w sobotę świetlica była wynajęta i nie mogliśmy nic w tym dniu robić. Całe przygotowania ruszyły dopiero o godzinie 9 w niedzielę. Bardzo duże wsparcie otrzymaliśmy od radnego Krzysztofa Tomczaka, który od początku w nas wierzył. Również mieszkańcy Ordzina i panie z KGW wykazały się ogromną chęcią pomocy i wsparcia dla siebie, a właśnie o to przecież w tym wszystkim chodzi!

Irmina Piechota działała na najwyższych obrotach, żeby podczas festynu ogarnąć część atrakcji dla najmłodszych

 

 Zumba, „Jurad” i smażone kiełbaski

Niedzielny festyn poprowadził z mikrofonem wypróbowany Łukasz Janc. Na długiej liście atrakcji były nadmuchiwane zjeżdżalnie, tor przeszkód oraz fotobudka (atrakcje od Active Sport), przejażdżki na kucyku z ośrodka jeździeckiego „U Moni”. Irmina Piechota przygotowała animacje, zumbę dla dzieci, tatuaże, malowanie twarzy, farbowanie włosów, balony i banki mydlane. Profesjonalnie badanie masy ciała proponowała Agata Nawrot. Nie zabrakło występu adeptów Szkoły Tańca „Lorenzo” i członków formacji „Fenomen”, pokazu strażaków z OSP Słopanowo i parady motocykli. Oprawę muzyczną zapewnił i zabawę taneczną poprowadził zespół „Jurad”. Na grillu na bieżąco smażyły się kiełbaski, a pod namiotem czekały potrawy przygotowane przez panie z Ordzina.

Przez kilka godzin punkt szczepień (dzięki któremu KGW dostało dotację) prowadzili przedstawiciele „Med-Luxu”. Zaszczepiły się 22 osoby, na których czekały upominki. A przy wejściu do świetlicy witała ich… gigantyczna strzykawka wykonana przez Dawida Kaszkowiaka.

Goście mogli się wpisać do specjalnej księgi pamiątkowej. Dzięki temu organizatorki dowiedziały się, że ludzie przyjechali na festyn do Ordzina nie tylko z Wronek i Szamotuł, ale także z Miałów, Sierakowa, Międzychodu i Międzyrzecza.

26 września piszą: „Nie zwalniamy tempa, tym razem mam super propozycje dla naszych najmłodszych pociech, czyli zajęcia dla dzieci podzielone na dwa spotkania. Na pierwszych zajęciach – taniec dla dzieci, na drugich animacje, zajęcia sensoryczne z Irminą Piechotą. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci od 3 lat. Koszt zajęć to pakiet 30 zł (taniec 10 zł, zajęcia sensoryczne 20 zł). Materiały zapewnia pani Irmina. Osoby chętne zapraszam w wiadomości priv. Nie muszą być to dzieci tylko z Ordzina”.

Nie zwalniają tempa

Nowe KGW nie zwalnia tempa. W tym tygodniu ruszają darmowe zajęcia nauki języka angielskiego dla początkujących. Zapisały się 24 osoby, które podzielono na dwie grupy. Koło zorganizowało zajęcia taneczne i sensoryczne dla dzieci z Ordzina oraz okolic, na które zgłosiło się już ponad 25 dzieci. Pierwsze zajęcia ruszą 13 października. W planach jest również zabawa andrzejkowa i są kolejne ciekawe pomysły.

RB

 

Poprzedni
Następny