15 49.0138 8.38624 1 1 7000 1 https://szamotulska.pl 300 true 0
theme-sticky-logo-alt

Święto Pyry w Szczepankowie

Izba Regionalna „U Szczepanów” otwarta!

Nareszcie! Po półtorarocznym poślizgu, w sobotę 18 września, nastąpiło oficjalne otwarcie Izby Regionalnej „U Szczepanów” przy okazji tradycyjnego Święta Pyry w Szczepankowie. Warto było zaczekać.

Warto wspomnieć, że otwarcie izby było poprzedzone przynajmniej 10-letnimi przygotowaniami „Szczepanów”. Co najmniej od 2011 r. trwało zbieranie przedmiotów, które dziś można oglądać w izbie. W 2019 r. rozpoczęła się modernizacja świetlicy wiejskiej z 1970 roku, dawniejszego budynku szkolnego – w tym ocieplenie dachu, remonty pomieszczeń i zakup wyposażenia przyszłej izby regionalnej. Najważniejsze prace zakończono przed wybuchem pandemii. Sporo pieniędzy na ten cel uzyskano z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, składając wniosek-projekt pod nazwą „Pamięć to tożsamość – tworzymy muzeum w Szczepankowie” do dziewiątej edycji konkursu „Pięknieje Wielkopolska Wieś”. Podliczono, że całość prac kosztowała 115 726 zł, w tym wkład gminy 85 726 zł, dotacja z konkursu 30 tys. zł i wkład pracy mieszkańców wyceniony łącznie na 21,9 tys. zł. W połowie 2019 r. została przebudowana kuchnia z pomocą pieniędzy z funduszu sołeckiego. Po przedpremierowym zwiedzaniu wystawy Barbara i Krzysztof Rowińscy podarowali nową gablotę i eksponaty – unikatowe puchary wykonywane z węgla kamiennego dla górników na barbórkę.

Kolejny projekt-wniosek „Powrót do przeszłości – tworzymy ofertę muzeum w Szczepankowie” złożony na konkurs „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” przyniósł dotację wysokości 9350 zł z programu „Wielkopolska Odnowa Wsi”. Dzięki temu zorganizowano warsztaty z organizacji działalności muzeum (w tym z ewidencjonowania obiektów muzealnych) i nauki prowadzenia zajęć edukacyjnych, opracowano scenariusze dwóch zajęć muzealnych, przeprowadzono pilotażowe warsztaty rękodzieła, założono serwis internetowy (izbaszczepankowo.pl) i wydano materiały promujące sołectwo. W listopadzie 2020 roku kupiono nowe stoły i krzesła.

Wreszcie 18 września 2021 r. uroczystego otwarcia izby dokonali prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi „Szczepany” Elżbieta Drewniak, sołtys Szczepankowa Lucyna Gomulska i burmistrz Roman Napierała. Pani Elżbieta dopilnowała, żeby wstęga została tylko symbolicznie nacięta i dzięki temu stanowi dziś pamiątkę.

Co można obejrzeć w izbie? Dla starszych gości zwiedzanie było miłą wycieczką sentymentalną. Na wystawie są stare kroniki, przybory i podręczniki szkolne, zabawki, ozdoby, radia, telewizory, adaptery, płyty gramofonowe, akordeon, holenderski wózek dziecięcy z 1929 r., domowe wyposażenie sprzed lat i fotografie liczące kilkadziesiąt lat. Wiele z nich szczęśliwie uniknęło wylądowania na śmietniku, co w niczym nie uwłacza izbie. Niezwykle bogate zbiory Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach pokazują, że z niepotrzebnych przedmiotów można stworzyć świetne wystawy tematyczne. Poczesne miejsce w szczepankowskiej izbie zajmuje umęczone upływem czasu pianino, na którym według ustnych przekazów mógł grać sam Ignacy J. Paderewski podczas wizyty w pałacu Kwileckich w Oporowie w 1890 r. Nikt nie bronił dzieciom sprawdzać, czy nadal działa. I bardzo dobrze, bo nieme pianino, to smutny instrument. Elżbieta Drewniak skorzystała z okazji, żeby poprosić o kolejne niezwykłe przedmioty: – Wpadłyśmy na pomysł, że będziemy zbierać stare monidła. – Są to portrety ślubne malowane na podstawie fotografii. – Jeśli ktoś ma niepotrzebne monidła na strychu, po babciach i prababciach, to chętnie je przyjmiemy – dodała prezeska „Szczepanów”.

Całą imprezę poprowadziła z mikrofonem Grażyna Szydłowska z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Ostroróg. W kolejności zapisanej w programie Święta Pyry wystąpiła kapela dudziarska Szamotulskiego Ośrodka Kultury, chórzyści z Klubu Seniora „Jaśki” w Ostrorogu, a około godziny piątej zaczął koncertować Paweł Bączkowski.

Na piętrze gospodarze przygotowali poczęstunek składający się m.in. z tradycyjnych potraw, w których pierwsze skrzypce grają pyry. Były więc pyry z gzikiem, plyndze z pyrów, zupa z korbola, szare kluchy, zupa szczawiowa z pyrami i pieczone pyry.

Przy okazji szczepankowskiego Święta Pyry rozstrzygnięto kilka konkursów, których laureaci zostali nagrodzeni. Konkurs fotograficzny na zdjęcie z najciekawszego miejsca historycznego gminy Ostroróg wygrała Halina Wachowiak przed Michałem Rzeszowskim i Blanką Drewniak. Pierwsze miejsce w konkursie kulinarnym na najsmaczniejszą potrawę naszego regionu zdobyło Stowarzyszenie „Mamy Dzieciom” w Dobrojewie (specjalny półmisek z przysmakami), przed Kołem Gospodyń Wiejskich z Kluczewa-Hubów (szare kluchy z boczkiem) i Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi „Szczepany” (prawdziwa czernina z kluchami lub pyrami).

Specjalną nagrodę w konkursie na największą pyrę zdobyła pani Karolina z Dobrojewa… cała przebrana za pyrę! Natomiast największą standardową pyrę, czyli rosnącą w ziemi, dostarczył jurorom Dariusz Kubiak. Wyróżnienia otrzymali Łukasz Kałużny i Zenon Kotliński. Konkurs „Zwierzaki, cudaki z płodów rolnych” wygrał Antoni Kuźniak (autor baranka z kalafiora) przed Wojciechem Urbanem i Julią Śliwą. Wyróżnienia dostały grupy przedszkolaków Wiewiórki, Jeżyki i Motylki.

RB

Chwila symbolicznego otwarcia Izby Pamięci „U Szczepanów”. Na prośbę Elżbiety Drewniak wstęga została tylko ponacinana

 

Spore zainteresowanie wzbudzała wystawa sprzętu wojskowego przedstawicieli Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Orzeł”

Poprzedni
Następny