
Zawody z patronką Pniew
233 zawodników zgłosiło swój akces do jednej z kilku konkurencji IX Biegu św. Urszuli. Zawody odbyły się w Poniedziałek Wielkanocny, na terenie i wokół terenu Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dąbrowie pod Pniewami.
(zdjęcia na końcu tekstu)
Bieg św. Urszuli odbywa się rokrocznie w Poniedziałek Wielkanocny. Wyjątkiem były dwa lata pandemiczne, kiedy zawody rozgrywano na początku września. Przełożona pniewskiego Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK, s. Justyna Oleś przypomniała podczas oficjalnego otwarcia zawodów, że założycielka wspólnoty św. Urszula Ledóchowska przyszła na świat 17 kwietnia 1865 roku, a był to wówczas Poniedziałek Wielkanocny. Stąd termin corocznych biegów, które są formą upamiętnienia tej znaczącej w dziejach Pniew i Kościoła Katolickiego postaci.
Bieg św. Urszuli to nie tylko konkurencje dla dorosłych. Oprócz biegów głównych na 5 i 10 km, corocznie organizatorzy przygotowują trasy dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, ponadto rozgrywany jest dogtrekking i nordic walking. W pierwszej kolejności rozegrano biegi dziecięce. Przedszkolaki biegały na 150 metrów. Wśród dziewcząt najmłodszych (tegoroczne pięciolatki) zwyciężyła Pola Osińska z Kwilcza przed Alicją Frańską z Nowego Tomyśla i Julią Pawlik z Szamotuł. Wystartowało ośmiu chłopców, głównie pniewian. Zwyciężył Jerzy Giel przed Pawłem Szajbą i Franciszkiem Kaczmarkiem – wszyscy z Pniew. Wśród starszych przedszkolaków zwyciężyła Urszula Tecław z Lipnicy przed Niną Dąbrowską z Poznania i Agatą Smorawską z Rudki. Spośród chłopców najszybszy był Maksymilian Polaczek z Grodziska Wielkopolskiego przed Antonim Pakułą z Pniew i Janem Stefaniakiem, również z Pniew.
Klasy I-III szkół podstawowych biegały na 200 metrów. Do biegu zgłosiło się dziewięć dziewczyn i dziesięciu chłopców. W kategorii dziewcząt w pierwszej trójce uplasowały się: Zuzanna Osińska (Kwilcz), Inez Lewandowska (Gorzów Wlkp.) i Zuzanna Sobkowiak (Szamotuły). W kategorii chłopców zwyciężył Piotr Smura (Lwówek) przed Dawidem Chudziakiem (Pniewy) i Bartoszem Fryder (Pniewy). Starsi uczniowie, z klas IV-VI szkół podstawowych biegali na 1000 metrów. Zwyciężył Wojciech Kaczmarek (Pniewy) przed Witoldem Tokarskim (Piotrków Kujawski) i Antonim Fliger (Pniewy). Wśród dziewcząt najszybsza była Joanna Kubiak (Lipnica) przed Aleksandrą Kaczmarek (Pniewy) i Matyldą Jaśkowiak (Ostroróg). Klasy siódme i ósme również biegały na 1000 metrów. Spośród chłopców najszybszy był Gabriel Lewandowski (Gorzów Wlkp.). Drugie miejsce zajął Oliwier Gorący (Pniewy), a trzecie Marcel Wrembel (Lwówek). Wśród dziewcząt zwyciężyła Emilia Hołyńska (Zbąszynek) przed Dominiką Kubiak (Lipnica) i Kornelią Stachowską (Pniewy).
42 zawodników, w tym 12 pań ukończyło bieg na 10 kilometrów. Najszybciej trasę pokonał Marcin Intek, w 36 minut i 34 sekundy. Drugi na mecie był Patryk Sopata, z czasem 39,02 min. Na trzecim stopniu podium zameldował się Michał Pigła – 41,24 min. Wśród pań zwyciężyła Urszula Woźniak z Koszanowa, z czasem 47,18 min. Na drugim miejscu bieg ukończyła Barbara Bogucka 49,33 min., jako trzecia przybiegła Monika Jeziorecka-Borucka 49,51 min. Trasę na dystansie 5 kilometrów pokonało 46 zawodników, w tym 18 pań. Najszybciej trasę przebiegł Przemysław Fornalik – w czasie 18 minut i 16 sekund. Drugi był Tomasz Ostajewski – 18,34 min. Jako trzeci zameldował się Krzysztof Kielian ze stowarzyszenia Aktywnie w Pniewach, z czasem 19,08 min.
W marszu nordic walking udział wzięło 23 zawodników, w tym 13 pań. W kategorii żeńskiej wygrała Danuta Postek z Poznania przed Renatą Krugiołka z Pniew i Katarzyną Rembacz z Pniew. Wśród panów zwyciężył Jan Parzybut (Pniewy) przed Norbertem Borowczakiem (Drzymałowo) i Jarosławem Misiewiczem (Pniewy). W dogtrekkingu najszybszy wraz ze swoim czworonogiem był Piotr Wachowiak (Fundacja Animaniacy) przed Krzysztofem Jena (Team Postęp Pniewy) i Pawłem Śniegockim (Tarnowskie Termy Triathlon Team).
Uczestnikom zawodów gratulowali: burmistrz Pniew Jarosław Przewoźny, przewodniczący Rady Miejskiej Pniewy Krzysztof Matuszak, przełożona Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Pniewach s. Justyna Oleś oraz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Urszulanek SJK s. Elżbieta Sozańska.
Sławomir Chamczyk
Najwięcej uczestników zgłosiło się do biegów głównych na dystansie 5 i 10 km
W corocznej imprezie odbywa się także rywalizacja w nordic walking
Dzieci biegały na dystansie od 150 do 1000 metrów
A po biegu… satysfakcja, pamiątkowy medal i uścisk dłoni córek duchowych św. Urszuli